Öğrenciler Poyrazlar'da Çevre Temizliği Yaptı

Çevre Danışmanlığı
Çevre Danışmanlığı
Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre Temizliği
Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre…
Çevre ve yönetim sistemleri da…
cevre
14 yıl önce
Sakarya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Poyrazlar Gölü Mesire Alanı'nda 'Temiz sular, temiz Türkiye ve temiz Sakarya' adlı bir etkinlik düzenledi.

İlköğretim öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe, Vali Hüseyin Atak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, İl Jandarma Komutanı Ramazan Akça, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Rıza Güven, İl Çevre ve Orman Müdürü Nuretin Taş ile Çaybaşı Beldesi Belediye Başkanı Osman Aydın katıldı.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş açılış konuşmasında, temiz çevrenin önemine değinerek, çevre kirliliğiyle mücadelede işbirliğine dikkat çekti. Taş, Sakarya'nın içme suyu açısından zengin bir il olduğunu vurgulayarak bunun korunması gerektiğini ifade etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran ise, temiz Sakarya için çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, bu konuda her bireye görev düştüğünü belirtti. Çevre kirliliği ile mücadele için katı atık depolama tesisini yaptıklarını belirten Duran, tesisin kısa süre içinde hizmete gireceğini söyledi. Temiz hava için de doğalgaz çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Duran, şehir merkezinde doğalgazın ulaşmadığı evin kalmayacağını vurguladı. Sapanca Gölü'nün kirlilikten kurtulması için güney kollektörün yapımı işinin sürdüğünü belirten Duran, "Kollektörün tamamlanmasıyla Sapanca Gölü'nün kirlenmesi önlenecek. Ayrıca dere boylarında sanayileşme olmamalı. Dere yatakları kirletilmemeli. Dereleri korumak için toplumun desteğini bekliyoruz" diye konuştu.

Vali Hüseyin Atak da Sakarya'nın tarım, turizm ve sanayinin bir arada götürülen bir il olduğunu kaydederek, bunun daha da geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Sakarya'nın çevre temizliği açısından önde gelen illerden olması için kamu kurumlarının çalıştığını vurgulayan Atak, öğrencilerde çevre bilincinin oluşması için öğretmenlere büyük görev düştüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından "Çevre" konulu yarışmada dereceye giren Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerine Vali Atak hediye verdi. Öğrencilerin çevre temizliğini yapmasından sonra etkinlik sona erdi.