Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Türk-İş Mali Sekreteri'nden Önemli Açıkma

Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Mali Sekreteri Ergün Atalay, 15 Ocak'ta Türk-İş il temsilcileriyle birlikte hükümete Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili taleplerini son şekliyle sunacaklarını söyledi.

Atalay, gazetecilere yaptığı açıklamasında, Sosyal Güvenlik Yasası'nda değişiklik yapılması düşünülen alanlarda isteklerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti. 3 Ocak'ta yapılan Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı'nda hükümete Tür-İş'in taleplerini ilettiklerini kaydeden Atalay, en önemli problemlerinin, emeklilik için ödenmesi gerekli olan 7 bin günlük iş günü priminin 9 bin iş gününe çıkarılması olduğunu vurguladı.

Atalay, "2009 yılından sonra emekli maaşlarında bir azalma olacağı görüşü de hakim, bu sorunun da düzeltilmesi gerekiyor. Üçüncü önceliğimiz ise emeklilik yaşının 65 olmasıdır. Bu sorunlarla ilgli görüşlerimizi 15 Ocak'ta 81 ilin temsilcileriyle AK Parti Genel Merkezi'ne giderek taleplerimizi son şekliyle sunacağız" dedi.

İHTİLAL ANAYASASI DEĞİŞMELİ

Anayasa değişikliğiyle ilgili soruları yanıtlayan Atalay, ihtilal anayasasının kesinlikle değişmesi gerektiğini kaydetti. İşçileri temsilen görüşlerini hükümete aktardıklarını anlatan Atalay, anayasa değişikliği yapılırken toplumun taleplerinin de dikkate alınması gerektiğini dile getirdi. Atalay, şöyle konuştu:

"Anayasanın kesinlikle değişmesi gerekiyor. Türk-İş olarak bu doğrultuda görüş bildiriyoruz. Bugüne kadar anayasa değişmesin diyen hiçbir kurum yoktu. Ama değiştirilirken de toplumun tamamını kucaklayacak, toplumun büyük bölümünün örtüşeceği yeni bir anayasa yapılması lazım. Türk-İş olarak işçilerin taleplerini ileteceğiz. Anayasanın kesinlikle değişmesi lazım. İhtilal anayasasının bu ülkeye getirdiği hiçbir şey yok. Anayasanın 4'te biri son 25 yılda değişti zaten. Herkesin bu konuda katkı yapması gerekiyor. Değişmemesi doğrultusunda hiçbir şekilde tavır alınmasını doğru bulmuyoruz."

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle