Kanada, Sözde Soykırımı Ders Yaptı

Kanada, geçtiğimiz yıl aldığı kararı bu yıl uygulamaya koydu ve sözde soykırımı okullarda ders olarak okutmaya başladı. Kanada Türk toplumu uygulamaya tepkili.

Kanada, Toronto’da sözde Ermeni soykırımı devlet okullarında resmi müfredata girdi.

Lise 11. sınıf tarih derslerinde, sözde soykırım işlenecek. Konunun müfredata yerleştirilmesi, özellikle Kanada’da yaşayan Türkler tarafından şiddetle kınandı.

Ermeni Diasporası’nın en etkin olduğu ülkelerden biri olan Kanada Senatosu’nda geçtiğimiz yıl, sözde soykırım tarası kabul edilmişti. Başbakan Stephan Harper , yaptığı açıklamada, olaydan bir soykırım olarak bahsetmiş, Kanada Ermenilerine konuyla ilgili üzüntülerini belirten bir de mektup göndermişti. Türkiye Cumhuriyeti, bu gelişmelerden sonra, kısa süreliğine Türkiye Büyükelçisi Aydemir Erman’ı Ankara’ya geri çekmişti.

Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili müfredat, şimdilik sadece Ontario eyaletinde uygulanıyor. Eyalet müfettişlerinden Gerri Gershon:

“Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için, tarihteki bu korkunç olaylardan dersler çıkarmak zorundayız” düşüncesinde. Konunun müfredata girmesini bizzat teklif eden Gershon, kendisini, “Bu, kesinlikle, nefret ve suçlamanın öğretileceği bir ders olmayacak” sözleriyle savunuyor. “Aksine, amacımız, bu tür olayların tekrarlanmasını engelliyebilmek” diyor.

Öğretmenlerine konuyla ilgili, özel eğitim verdiklerini belirten yetkililer, gelecek tepkilerin herhangi bir değişikliğe yol açamayacağı görüşündeler.

Türk Kanadalılar Kurulu başkanı Lale Eskicioğlu ise böylesine tartışmalı bir konunun resmi olarak bir eğitim müfredatına girmesini anlayabilmiş değil. Konuyla ilgili tepkisini ifade eden bir mektup hazırlayan Eskicioğlu, aynı zamanda, tepkilerin yetkili yerlere gönderilmesini de organize ediyor.

“Kanada’daki Türk çocukları, okullarda zaten çeşitli zorbalıklara maruz kalıyorlar. Kanada eğitimcilerinin, etnik azınlıkları bölme, birbirinden nefret ettirme yerine, tüm çocuklar için güvenli bir ortam sunmaya yoğunlaşmaları gerekiyor” diyen, Ottawalı mühendis Eskicioğlu, siyasetle eğitimin birbirine karıştırılmaması gerekliliği üzerinde de duruyor.

Kanada Türk Toplumu üyelerinin yoğun tepki mesajları, aşağıdaki linklerle, Kanada yetkililerine ve medyaya ulaşmaya devam ediyor.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]