Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sağlık sektöründe 23 bin hizmetli kadro bekliyor

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz sağlık sektöründe çalışan 23 bin hizmetlinin haklarının görmezden gelindiğini savunarak, diğer kurumlarda olduğu gibi sağlık kurumlarındaki hizmetlilerin de kadroya alınmasını istedi.

Başka kurumlarda hizmetliler memur kadrosuna geçirilirken sağlık kurumlarındaki 23 bin hizmetlinin adeta görmezden gelindiğini öne süren Korkmaz, “23 Bin hizmetli kadro talep ederken göstermelik bir sınav açılmış, 2 bin kadro ilan edilerek adeta çalışanlarla alay edilmiştir. Söz konusu sınavın eğitimleri Ocak 2012’de yapılmış, sınavı ise tam 9 ay sonra Eylül 2012’de gerçekleştirilmiştir. Yani bu kadar kadroyu bile gönüllü olarak vermek istememişler, işi yokuşa sürmüşlerdir. Fakat Bakanlığın bu tavrına karşı hizmetlilerin bu sınavda gösterdikleri başarı hem takdir edilecek bir durum, hem de bu kadroyu ne kadar istediklerinin göstergesi olmuştur. Sonuçlara göre 2 Bin olarak ilan edilen VHKİ kadrosuna atanmak için baraj olan 70 puanı 4 Bin 351 personel geçmiştir. Yani 2 Bin 351 hizmetli 70\'den fazla puan alarak hak ettiği ve sınavı kazandığı halde kadrosuna kavuşamamıştır. 85 puan alanlar bile kadroya atanamamıştır” dedi.

"Bu muamele her şeyden önce zulümdür"

“Kadroya yeterli olduklarını fazlasıyla gösteren ve bunu hak ettiklerini de bu sınavlarla cümle aleme ispat eden hizmetli arkadaşlarımıza yapılan bu muamele her şeyden önce zulümdür” diyen Korkmaz, “Hizmetli arkadaşlarımız hiç kimseden dünyaları istememişlerdir. Yıllardır görevlerini yaptıkları, sorumluluklarını aldıkları memurluk kadrosunu talep etmektedirler. Bu talebe cevap vermeyerek çalışana sırt dönmek ise bakanlığa yakışmamıştır. Biz tüm hizmetlilere memurluk kadrosu beklerken, bakanlığın sınavda yeterliliğini gösterenlerden bile bu hakkı esirgemesi olaya nasıl şaşı baktıklarını da anlatmaya yetmektedir. Bu durum bakanlığının bir ayıbı olarak hafızalara kazınmıştır. Sadece Sağlık Bakanlığı’nda değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroları kaldırılmalı, çalışanlar memur yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

"Konuyu Başbakan\'a ilettik"


Lisans diploması olan hatta yüksek lisansını yapan hizmetlilerin olduğunu anlatan Korkmaz, “Bu arkadaşlarımız artık sırtlarında kambur olan bu hizmetli kadrosundan kurtarılmalıdırlar. Yıllarca çektirilen eziyete bir son verilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan 107 bin kamu çalışanı sevindirilmelidir. Düşük maaş, düşük kadro, emeklilikte sıkıntı gibi dertlerden artık kurtarılmalıdırlar. Türk Sağlık-Sen olarak bu talebimizi Sayın Başbakan\'a da bir mektup göndererek ilettik. Umarım bütün kamuyu saran bu feryad artık siyasilerinde kulağına gider ve çözüm için bir adım atarlar” dedi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]