Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Rektör Elmas, Beton Operasyonu ile ilgili konuştu

Sakarya’da gerçekleştirilen \'beton operasyonu\' ile ilgili konuşan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Binalarda beton dayanımının tespiti sırasında yapıldığı iddia edilen usule uygun olmayan işlemler hakkında yapılan operasyon kapsamında, üniversitemizden de bazı elemanların olması bizleri son derece üzmüştür" dedi.

Elmas, operasyon kapsamında gözaltına alınan akademisyenlerin rapor verdiği binaların yeniden inceleneceğini belirterek, üniversite tarafından binaları incelenen ve bu konuda şüphesi olan tüm vatandaşların binalarını, ücretsiz olarak kontrol edeceklerini açıkladı.

5 bine yakın rapor

Sakarya’daki \'beton operasyonu\'nun yankıları devam ediyor. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas bugün yaptığı açıklamada, beton operasyonunda gözaltına alınanlar arasında üniversiteden bazı personelinin olmasının üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Rektör Elmas, “Binalarda beton dayanımının tespiti sırasında yapıldığı iddia edilen usule uygun olmayan işlemler hakkında yapılan operasyon kapsamında, üniversitemizden de bazı elemanların olması bizleri son derece üzmüştür. Sakarya Üniversitesi 1999 depreminden bu yana verdiği 5 bine yakın rapor, proje, mahkeme ve bilirkişi görevleri ile gerek Sakarya’nın, gerekse tüm Marmara Bölgesi\'nin kısa sürede ayağa kalkmasında önemli katkıda bulunmuş; her kurum ve kuruluşun ve kamuoyunun takdirini kazanmıştır. Özellikle Van depreminden sonra şehrin kısa sürede ayağa kalkmasında, üniversitemiz tarafından verilen teknik desteklerin önemi olmuştur. Ayrıca Van’da meydana gelen ikinci depremden sonra ortaya çıkan kaos ve belirsizliği gidermek amacıyla 40’a yakın öğretim elemanımız aylarca çalışmış, eğitim öğretimin başlaması ve şehrin algısının giderilmesinde önemli katkıları olmuş ve halen olmaktadır” dedi.

Kentsel Dönüşüm uygulaması

Depremden sonra Sakarya’da özellikle mevcut çok katlı yapıların tehlikede olduğunu ve isteyen herkesin yapı tespitinin ücretsiz yapılacağını da defalarca Sakarya halkına açıkladıklarını ve bunu yaptıklarını kaydeden Elmas, “Ülkemizde deprem konusunda atılmış en önemli adım gördüğümüz kentsel dönüşüm uygulaması konusunda da, her platformda bilinçlendirme ve destekleme üniversitemiz tarafından yapılmaktadır. 1999 depreminden bu yana incelenen 5 bini aşan dosya ile ilgili bölüme, dekanlığa ve rektörlüğe yapılmış herhangi bir şikayet olmadığı da tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

O raporlar iptal edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite edilmiş beton laboratuvarında ortaya çıkan iddialar karşısında yerel ve ulusal basında üniversiteyi de öne çıkaran ve toplumu tedirgin edecek açıklama ve yorumlar yapıldığını söyleyen Elmas, “Şu ana kadar edinilen bilgilere dayanarak, üniversite olarak mahkeme ve dava sürecinde adı geçenler bu görevden alınarak soruşturma başlatılmış; beton laboratuvarına yeni sorumlular atanmıştır. Ayrıca şüpheli görülen raporlar incelenmeye başlanmıştır. Orta hasarlılarla ilgili 245 başvurusu olmuştur. Bu başvuruları bölümde kurulmuş olan üçer kişilik yedi ayrı komisyon incelemektedir. Adı geçen öğretim elemanları bu komisyondan birinde yer almaktadır. Bu zamana kadar çoğu 1-2 katlı olan 27 binaya rapor verilmiş olup bunlar arasında ilgililerin verdiği rapor sayısı sadece 2’dir. Diğerlerinin incelenmesi sürmektedir. Bu raporlar iptal edilip, kararlar bölüm öğretim üyeleri tarafından tereddüt oluşmayacak şekilde yeniden verilecek, beton deneyi ve sonucu hakkında yeniden deney dahil her adım atılacaktır. Ayrıca bu inceleme 2007 Deprem Yönetmeliği\'ne göre yapıldığından, beton deneyi, donatı tespiti, zemin deneyi, bina rölövesi ve performans hesabı aşamalarından sonra karar verilmektedir” ifadelerini kullandı.

40 öğretim elemenı yeniden inceleme yapacak


Yapılan incelemeler ve elde edilecek bilgiler dışında da bina ve beton güvenliği konusunda en küçük şüphesi olan kişi ve kuruluşlara "beton dayanımı her zaman ve her koşulda ölçülebileceği" dikkate alınarak, bu alanda görevli 40 öğretim elemanının yeniden inceleme dahil her türlü desteği hiçbir karşılık talep etmeden yerine getireceklerini belirten Elmas, “Üniversite olarak bu süreçte hem kamuoyunu bina güvenliği adımları konusunda sağlıklı bilgilendirmek, hem de yargının en doğru kararı da vermesinde destek olmak en başta gelen görevimizdir. Bu süreç içinde tüm paydaşlardan da aynı hassasiyeti beklemekteyiz” diye konuştu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]