İşitme engelli çocukları için okul istiyorlar

Sakarya\'da işitme engelliler için okul olmaması nedeniyle 90 çocuk, Kocaeli Karamürsel’deki okulda yatılı eğitim görüyor. Çocuklarını Kocaeli\'ye göndermek zorunda olan aileler, Sakarya’da işitme engelli çocuklar için okul açılmasını istiyor.

Sakarya\'da işitme engelliler için okul olmaması nedeniyle aileler büyük zorluk yaşıyor. İşitme engelli iki çocuğunu yatılı olarak Kocaeli’nin Karamürsel ilçesindeki okula gönderen Sarıoğlı ailesi de bu sıkıntıları yaşayan ailelerden biri. Arifiye ilçesinde yaşayan ailenin iki çocuğundan 14 yaşındaki Muhammet Emin Sarıoğlu 7\'nci sınıf, diğer çocukları 10 yaşındaki Sude Sarıoğlu ise 4’üncü sınıf öğrencisi. Geçen yıla kadar kaynaşma eğitimi olarak normal okula giden iki kardeş, el işaretleri ile konuşmayı öğrenemeyince 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Kocaeli\'nin Karamürsel ilçesindeki işitme engeliler okulunda yatılı olarak eğitim görüyor.

İki çocuk annesi Fatma Sarıoğlu Sakarya\'da işitme engelli 90 çocuk bulunduğunu, burada okul olmaması nedeniyle, ailelerin çocuklarının eğitim alabilmelerini sağlamak için Kocaeli Karamürsel’deki İşitme Engelliler Okulu\'na yatılı olarak göndermek zorunda kaldıklarını söyledi. Fatma Sarıoğlu, "Ben biraz olsun işaret dilini öğrendim. Burada okul olsaydı çocuklarımız şimdi işaret dili ile her derdini anlatır olurdu" dedi. Fırın işçisi baba Ayhan Sarıoğlu ise işaret dilini bilmediği için çocukları ile iletişim kuramadığını belirterek, ”İşaret dili ile konuşmayı çok istiyorum. Anneleri öğrenince ben de eşimden işaretleri öğreneceğim” diyerek çocuklarıyla iletişim kuramamanın kendisini üzdüğünü anlattı.

Sakarya Engelliler Birlik Federasyonu Genel Başkan Vekili İbrahim İşçi de işitme engeliler okulunun kent için büyük bir eksiklik olduğunu ifade ederek, "Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi\'nde geçtiğimiz hafta eğitim için sınıf açılmıştı. Sakarya\'da engelliler için de mutlaka bir okul açılmasını  istiyoruz" diyerek Vali Mustafa Büyük\'ten bu konuda destek istediklerini söyledi.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
2319d5a86d413e2fc1a9f22afb69c759@