Hendek - Çamlıca Beldesi

Derelerin dağları erittiği yeşil vadiler oluşturduğu memleket, doğal su kaynakları ile ünlü olan şirin bir köyümüz eski adıyla Haraklı Yeni adıyla Çamlıca beldesi Yeşiller mahallesidir. Hendek ilçesine bağlıdır.

Hendekten yaklaşık 12 km içeride Keremali dağlarının eteklerindedir. Doğal su kaynaklarından tüm Türkiye yararlanır (Kardelen, Hayat, Pınar, Aytaç ve son olarak Saka Su), suyu o kadar soğuktur ki elinizi 1 dakika derenin içinde tutamazsınız.

Özellikle alabalığı meşhurdur. Köyümüzde 2 adet alabalık tesisi mevcuttur. Sağlık turizminde de şifalı alabalıkları ile meşhurdur. Bu alabalıklar vücuda sarılarak tedavi amaçlı kullanılırlar. Her yıl Temmuz 15 de Yayla şenlikleri yapılır Yayla yaklaşık 15 km köyün yukarısında Keremali dağındadır.

Ayrıca Keremali dağında Keremali Türbesine gidilerek inanç turizmi de yapılır. Yayla da Ormanın içinde muhteşem bir göl vardır. Göl de kayık ta vardır balıkta. Orada mangal keyfine doyum olmaz. Ağustosun 15' inde her yer sıcaktan kavrulurken o yaylaya yanındakini göremeyecek kadar yoğunlukta sis çöker.

O sisin için de kaybolmak istemezmisiniz..

Hüseyin Özsu

05324141392
huseyinozsu@gmail.com
18 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]