En büyük kubbeli cami çok farklı olacak

Hantek Cami Derneği Başkanı Alaattin Polat ve dernek üyeleri Hendek Bayraktepe Sosyal Tesislerinde düzenlediği kahvaltı programına dernek üyeleri ile birlikte Türkiye Cami Dernekleri Federasyon Başkanı Recep Kıyak ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’de katıldı.

Hendek Rasimpaşa Camii hakkında bilgi veren Başkan İnci, cami içerisinde 25 peygamberin ve 4 kitabın isminin yer alacağını söyledi.

Hantek Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı’nı yürüten Alaattin Polat yaptığı kısa konuşmada, büyüklerinden gördüklerini uygulama aşamasında olduklarını belirterek, “Biz yönetim kurulu olarak büyüklerimizden öğrendiklerimizi uyguluyor ve onlara layık olma mücadelesi veriyoruz. Sizlerinde destekleriyle camimizi bitirmeye çalışıyoruz. Hepinize davetimize katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’de İslam dünyasının en büyük kubbeli camisinin Hendek’te inşa edildiğini belirterek, “Bizler gecemizi gündüzümüze katarak Hendek’e ve Hendek halkına nasıl daha fazla hizmetkârlık yapabilirizin mücadelesini verirken camimizin beton dökümü esnasında yaşanan küçük olumsuzlukla ilgi çokça spekülasyon yapıldı. Ellerinden gelse göbek atacaklar. Burası camidir, Allah’ın evidir. Kim ister böyle bir olumsuzluk yaşanmasını ister, buna sevinilir mi? Konuyu çarpıtarak gündem yaratanları kendi vicdanları ile baş başa bırakıyorum” diye konuştu.

Cami Derneği üyeleri ve başkanlarının büyük gayret içersinde çalıştıklarını, amel defterlerinin öldükten sonra da açık olanlardan olacaklarını belirterek, “ Kendilerini kutluyorum, tebrik ediyorum” dedi. Başkan İnci, reklam peşinde asla olmadıklarının altını çizerek, belediye olarak ilçede bulunan cami derneklerine her zaman katkı verdiklerini, bahçe düzenlemelerinden tuvaletlerin inşasına kadar birçok alanda destek verdiklerini söyleyerek; “ Biz derneği aldık, caminin bodrum ya da zemin katlarının ibadet yapılabilir seviyesine getirdiklerini sonrasında dernek yönetimleri oluşturarak “ hadi yürüyün, takıldığınız yerde arkanızda yine biz varız” dedik. İnsanın kalbine merhameti veren Allah’tır. Allah yapılan her şeyi görüyor, gerisi hikâyedir” dedi.

Başkan İnci, sözlerine şöyle devam etti: “İçindeki süslemeleri ile içindeki yazıları ile yine İslam aleminde devrim yapan camilerden bir tanesi olacaktır. Bugün camilerde Allah ve Muhammed yazılar ile birlikte sahabelerden bazılarının isimleri yazılıdır. Ama yapmakta olduğumuz Rasim paşa camimizde Allah lafzı ilk dikkat edilecek şekilde olmak üzere, hemen altında kelimeyi şahadetin yanı sıra Kuranı Kerim’de isimleri geçen, Adem Aleyhisselamdan başlayıp Hz. Muhammed’e kadar gelen dört büyük kitaba ait 25 peygamberin isimleri ve hemen altında da Kuran’da geçtiği ayetler aynı şekliyle yazılacak. Olmazsa olmazımız olan ve Amentü’nün içinde yer alan, dört büyük kitaba inanmazsak Müslüman olamayız. Yani camimizde Tevrat’ı, İncil’i, Zebur’u ve Kur’anı Kerimi orada görebileceksiniz.”

Türk toplumunun yarısının bayan olduğunu vurgulayan Başkan İnci, “Bu ibadethanelerin yarısının erkek yarısının da bayanların olması gerekir. Rasimpaşa Camisi’nin mafer katının tamamen bayanlara ait olacağını söyledi. Camimiz dünyanın modernliğini yalnız kubbesi ile değil, yalnız içindeki süslemesi ile değil işlevliği ile de kazanacak” dedi.

Yurt dışı gezilerinde genellikle kilise, sinagog, tapınak, cami gibi yerlerin kendilerine gezdirildiğini ifade eden Başkan İnci, inşaatı devam eden Rasimpaşa Camisi’nin “illaki git gör” denilen bir eser olacak. Camimizin içine girildiğinde huşu içinde İslam’ın heybetini inşallah görülecek. İki ay içinde caminin iki minaresini de bitirmeyi hedefliyoruz. Bittiğinde bu şehre mühür vurulmuş olacaktır” dedi.
Daha geçen hafta Saraybosna’dan döndüğünü, orada 820 adet caminin yıkıldığının kendisine söylendiğini ifade eden Başkan İnci; “Saraybosna ile burayı karşılaştırdığımızda sanki ilçemizde hiç cami yok. Camiler, çocuklarımızın yeryüzünde yaşadıkları süre içersinde huzuru, hem de ebedi alemde huzur içersinde olmaları, insanoğlunun dünyaya gelmesindeki asıl amacı ve hedefini ortaya koyabilecek o muazzam kitabın içindekini çocuklarımıza, insanlarımıza anlattığımız bir mekan olmalıdır. Mahallelerdeki camilerin Rasimpaşa Camisi’nin birer şubeleri konumunda, camimiz oradan beslenecektir” dedi. Hantek Cami Derneği üyelerince düzenlenen Bayraktepe programı müze gezimi ve rölyeflerin açıklamaları sonrası sona erdi.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
59b21b61a0f9549d22385b5fe2525e47@