Dikkat! Atkılar Hastalık Kaynağı

Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Hasta olmamak için soğuktan özenle korunmak gerekiyor. Uzmanlar, soğuk havanın bütün vücuda zarar vereceğini belirterek özellikle soğuk havanın doğrudan solunmaması için atkı bağlanmasını öneriyor. Ancak atkının bir hastalık kaynağı olmaması için sık sık yıkanması tavsiye ediliyor.

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Dursun Bostancı, soğuk havanın başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere deri, göz ve saçlara zarar verdiğini söylüyor. Uzun süre soğuk hava solunmasının ağız içerisinde de bazı yaralara yol açabileceğini ifade eden Bostancı, "Soğuk hava ağız içerisinde birtakım enfeksiyonlar meydana getirebilir. Ayrıca akciğerlerde soğuktan etkilenebilir. Bunun için özellikle çok soğuk günlerde mutlaka atkı kullanılmalı ve ağız soğuktan korunmalıdır." dedi.

Ağıza sarılan atkıların her gün yıkanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Bostancı, şu uyarılarda bulunuyor: "Kişi solurken havada bulunan bütün kirlilik unsurları gün boyu atkıya yapışır. Ayrıca ağızda oluşan bakteriler de gün içinde yine atkıya bulaşabilir. Bu sebeple atkılar her gün mutlaka yıkanmalıdır. Uzun süre yıkanmadan kullanılan atkılar başlı başına bir hastalık kaynağıdır. Uzun süre grip ya da nezlenin geçmemesi, kronik solunum yolu hastalıklarının sebebi kirli atkılar olabilir. Özellikle okula giden çocuklarımızın atkılarının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başkasının atkısını kullanmak doğru değildir."

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]