Küresel Çevre Kirliliği Google Earth'de

Fransız fotoğrafçı ve çevreci Yann Arthus-Bertrand'ın gezegeni daha önce hiç olmadığı gibi gösteren 500'e yakın fotoğrafı Google Earth'de yayınlanmaya başlandı.

Fotoğraflar, Google Earth'de bir katman ( layer ) olarak sunuluyor ve yerkürenin bugünkü durumuyla ilgili çarpıcı gerçekleri ve görüntüleri gözler önüne seriyor. Yann Arthus-Bertrand ve STK'sı GoodPlanet.org, çevresel kalkınmanın geliştirilmesini amaçlıyor. Bunun için seçtikleri yol ise gezegeninin güzellikleri ve sorunlarına fotoğraflarla dikkat çekmek.

" Kuşbakışı Dünya (Earth from Above )" adı verilen katman, dünyanın dört bir yanındaki değişik ajanslardan alınan veriler kullanılarak, yeni fotoğraflar ve GoodPlanet.org'dan alınan olaylar ve görüntülerle düzenli olarak güncellenecek. Bu katmana, çevresel ve insancıl meselelere ışık tutan birçok katmana Google Earth'te ev sahipliği yapan Global Awareness ( Küresel Bilinç ) dosyasından erişilebilecek. Global Awareness dosyasına erişebilmek için Google Earth'de sol taraftaki araç çubuğunda Layers ( Katmanlar ) dosyasına gitmeniz yeterli. Google Earth'ü ücretsiz olarak earth.google.com adresinden yükleyebilirsiniz.

Yann Arthus-Bertrand'ın enfes fotoğraflarına, kişiselleştirilmiş Google ana sayfası olan iGoogle'dan da ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar " Kuşbakışı Dünya (Earth from Above )" aygıtını ana sayfalarına ekleyerek, her gün yeni bir fotoğraf keşfedip, fotoğrafların çekildiği mekanları Google Maps'den işaretleyebilirler.

Katmanın kendisine, videolara ve iGoogle google.com/earthfromabove adresinden de ulaşmak mümkün.

" Kuşbakışı Dünya'ya (Earth from Above )" İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Çince, Korece, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Hollandaca, Lehçe, Çekçe, Portekizce ve Rusça olarak erişim mümkün.

Yann Arthus-Bertrand bu projede Google ile yaptığı işbirliğinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. " Her bir fotoğraf sergilendiğinde, kullanıcılar aynı zamanda fotoğrafın anlattığı sahne ile ilgili anahtar bir istatistiğe de ulaşacaklar. GoodPlanet.org isimli derneğim ve ben bu çarpıcı fotoğrafların insanları etraflarındaki konuları merak etmekten, bu konularla ilgilenmek ve onları anlamak mertebesine taşıyacağını umuyoruz."

Google Earth Outreach'in başkanı Rebecca Moore: "Yann Arthus-Bertrand'ın fotoğrafları hem çok güzel hem de dünyadaki en baskın birkaç çevresel soruna dikkat çekiyor. Google Earth, GoodPlanet.org'un işlerini sergilemek ve bu sorunlara görsel ve anlaşılması kolay yollardan ışık tutmak için mükemmel bir yer. Teknolojik olanaklarımızın böyle iyi bir amaca hizmet ettiğini görmek fevkalade." diyor.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
85d37a7abebf671a276cd9bd36fcaad8@