Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Köpek ve kedilerde güneş çarpm...
  Havalar bulutların arkasından öyle bir değişti ki, gerçekten de yanıyoruz dedirtti. 39 hat...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 7151 
|
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım?
İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süresi 2 ay. Bu kısa sürede aynı beşeri hekimlikte olduğu gibi ultrason ile takip yapılıp yavrunun gelişimi izlenebilir. Fakat sürenin kısa olması ve genelde 1. aydan sonra gebeliğin varlığının hayvan sahibi tarafından anlaşılması nedeni ile yoğun bir takip talebi olmamaktadır. Arz talep doğrultusunda da uzman gebelik muayenesi yapan hekimlerimizin sayısı da az olmaktadır. Bu muayeneler genelde üniveristelerde, üniversitelerden ayrılmış hocalarımızın kliniklerinde yada kendisini bu konuda geliştirmiş hekim arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır.

Yaklaşık iki aylık bir süre sonunda sancılarımız başlıyor. Merak etmeyin kedi ve köpeklerde doğum daha basittir. %80 oranlar kendi kendilerine doğumlarını yaparlar, sezeryana veya doğuma yardıma gerek kalmaz. Genelde annede ıkınmalar başladıktan 1 saat sonra ilk doğum şekillenir ve yaklaşık 8 saat süren yavruların aralıklarla doğduğu bir süreç varıdır. Tabi ki istisnalar mevcut. 48 saat boyunca doğumu süren vakalar ile de karşılaşılıyor. Bu arada kedimiz mi doğuruyor sahibi mi doğuruyor ayrı bir konu. İlk yavru gelmeden keselerden biri patlar ve sıvı akışı olur. Bu normaldir yavrunun gelmek üzere olduğunu belirtir. Yani doğum başlamıştır.

Eğer ıkınmalar başlamış, kese patlamış ve aradan 2 saat geçtiyse küçük annenin yorulmuş olduğunu görüyorsanız, yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Doğum sancıları vücuttan salgılanan hormonların yetersiz seviyede olmasından dolayı zayıftır. Hekiminiz gerek görürse sancıları kuvvetlendirmek için dışarıdan hormon uygulaması yapıp, vücuttaki seviyesini yükseltebilir. Uterus kasılmalarını arttıran hormon oksitosindir. Doğru zamanda kullanımı çok önemli.

Doğum başlamış ve süre geçmesine rağmen doğum görülmüyorsa yada doğan 1 yada 2 yavrudan sonra beklenen yavrular gelmiyorsa aklımıza bir kaç ihtimal daha gelebilir. Yavrulardan biri kanalı tıkamış olabilir. Annenin çifleştiği erkek kendinden büyük bir ırk olabilir. Yavrular kanaldan çıkamayacak kadar büyüktür. Kanal yeterince açılmamış da olabilir. Bu nedenle anne kedinin hangi erkek ile çifleştiğini bilmemiz önemli. Bu süreçte anne ilk doğumunu mu yaşıyor, kaçıncı doğum olduğu bilgisi de önemli. İlk doğumlarda kanal yeterince gelişmediği için doğum zor olabilir. Bu tür durumlarda sezeryan gerekebilir.

Sezeryan konusunda iyi bir gözlem, iyi bir muayene ve hasta sahibinden sağlıklı bilgi gereklidir. Yanıltıcı bilgiler gereksiz bir sezeryan uygulamasını yada gerektiği halde geç kalınmasına sebep olabilir. Sezeryan sonrası iV. sıvı desteği ile kan dolaşını dengelemek ve düzenlemek gerekecektir. Bu nedenle donanımlı bir klinik seçin.

Yavrular doğdu anne çok yorgun düştü ise elinizin altında yavruları kurulamak için bir şeyler hazırda tutun. Normal şartlarda anne yavruları yalamaya başlar ve yavruları tek tek kurutur. Yavruların sağa sola dağıldığını görmemek için leğen veya karton kutu tarzında yavruların toplu duracağı bir materyal kullanabilirsiniz.

Göbek kordonlarını anne kendi yalarken dişleri ile kesmediyse size iş düşebilir. 5 cm uzunluk bırakacak şekilde makas yardımı ile kesebilirsiniz. Kestikten sonra iyotlu bir solüsyon ile (Baticon gibi) dezenfekte edebilirsiniz.
 
 
 
Eklenme Tarihi: 18/09/2017
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar