Yasa dışı dinleme davasında son durum

 Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubunun, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Yaz, Mehmet Dikbaş, Zakir Tütüncü, tutuksuz sanıklar Mustafa Işık, Gökhan Ağpınar, Erkan Öztürk ile müşteki, taraf avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Müşteki Bayram Ali Köse, 2013'te hakkında dinleme kararı alındığını söyledi.

Bu esnada Sakarya Vali Yardımcısı olarak görev yaptığını belirten Köse, "Hakkımdaki dinlemeler usulsüz ve hukuka dayanmamaktadır. Dinleme kararının altında imzası bulunan emniyet mensubu ile bunları denetlemek için görevli bulunan herkesten şikayetçiyim." dedi.

Sanık Zakir Tütüncü, 17 aydır tutuklu bulunduğunu dile getirerek, "Hiçbir terör örgütüne üye değilim. Hakkımda 'ByLock' kullanıcısı olduğum iddiası var, bunu reddediyorum. Böyle bir programı kullanmadım. Sabit ikametgah sahibiyim, tahliyemi talep ediyorum." diye konuştu.

Sanık Mehmet Dikbaş, 17 aydır tutuklu olduğunu belirterek, "Basit bir polis memuruyum. Hükümet ile cemaat arasındaki sürtüşmeye kurban gittiğimizi düşünüyorum. Tahliyemi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanıklar da bu aşamada diyecek bir şeylerinin olmadığını kaydetti.

Söz alan sanık avukatları, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını ve müvekkillerinin tahliyelerini istedi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu 3 sanığın bu hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Sakarya'da, aralarında eski il emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay ile eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da yer aldığı, meslekten ihraç edilen 10 emniyet çalışanının yargılandığı "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin davayla aynı sanıklar hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik açılan dava birleştirilmişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan 257 sayfalık iddianamede, 10 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etme", "iftira", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetme", "özel hayatın gizliliğini ihlal etme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurma" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, meslekten ihraç edilen Aktaş, Bilkay ve Akça ile komiser Zakir Tütüncü, polis memurları Erkan Öztürk, Ahmet Yaz, Abdülhamit Ata, Mehmet Dikbaş, Gökhan Ağpınar ve Mustafa Işık hakkında, birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile ayrı ayrı 16 yıl 2 aydan 34 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.
5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]