Sapanca Gölü'nde İşler Tıkırında

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, şehrin içme suyunun sağlandığı Sapanca Gölü'nün su kalitesinin Avrupa Birliği kriterlerine göre oluşturulan 46 parametrenin tamamından olumlu rapor aldığını söyledi.

ADASU'nun Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı'nda gerçekleştirilen aylık olağan şube müdürleri toplantısında konuşan Keleş, su kaynaklarının gelecek nesillere bırakacakları emanet olduğunu belirtti. 'Bu emanete toplumun tamamının en iyi şekilde sahip çıkması gerekir' diyen Keleş, şunları söyledi: "Kirlilikler yavaş yavaş gerçekleştiği için acımasız yüzünü göremiyoruz. Fakat uzun vadede su kaynaklarının kirlenmeye devam etmesi o su kaynağının kullanılamamasına neden oluyor. Kirletilen bir su kaynağının geri kazanılması zor bir hadisedir. Çark Deresi'ne ADASU olarak büyük yatırımlar yaparak geri kazandık. Fakat etrafında çöp kutuları dahi olmasına rağmen bazı vatandaşlarımızın dereye çöp attığını tespit ediyoruz."

Avrupa Birliği ülkelerinde çevre yozlaşmasına karşı büyük cezaların uygulandığını kaydeden Keleş, "Su kaynaklarının kullanılamaz hale gelmesi geleceğimizin yok edilmesidir." dedi. Su kaynaklarına yeterli duyarlılığın gösterilmemesine rağmen Sapanca Gölü'nün su kalitesinin iyi olduğunu ifade eden Keleş, şöyle konuştu: "Sapanca Gölü'ne akan dereleri ve Sapanca Gölünü sürekli olarak kontrol altında tutuyoruz. Avrupa Birliği kriterlerine göre oluşturulan 46 parametrenin tamamından suyumuz olumlu rapor alıyor. 46 parametrenin hiçbirinde sıkıntımız yok."

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]