İtfaiye'den baca temizliği uyarısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı; olası yangın ve zehirlenmelere karşı da bilgiler verdi.

Kış aylarına girilen bugünlerde baca temizliği konusunun ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken İtfaiye Dairesi Başkanı Ayhan Orhan Arancı, “Baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri ortadan kalkar. Temiz bir bacada yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf da sağlanmış olur. Baca temizliği yaptırmak isteyen ve ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız İtfaiye’nin 274 50 40 numaralı telefonunu arayabilirler” dedi.

Kış aylarının başlangıcı ile birlikte bacaların mutlaka temizletilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Arancı, olası yangınları önlemek adına baca temizliği konusunda Büyükşehir İtfaiye Teşkilatının vatandaşların hizmetinde olduğunu aktardı.

"Baca Temizliği İhmal Edilmemeli"

Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların takınması sonucu meydana geldiğini belirten Ayhan Orhan Arancı, “Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu tabaklar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur” ifadelerini kullandı.

2014 Yılında 291 Baca


Ayhan Orhan Arancı açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri de ortadan kalkar. Ayrıca kirli bir baca yakıtın doğru yanmasını da engeller. Temiz bir bacada yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağlanmış olunur. Hem de çevre kirliliği de önlenir. 2014 yılında 291 baca yangını meydana geldi. Bunların nedeninin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını vurgulamak istiyorum.”

Can ve Mal Emniyeti


“Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor. İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak baca temizlikleri konusunda vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte baca temizlikleri hususunda yoğunluklar yaşanabiliyor. Vatandaşlarımızı son ana kadar beklemeden temizlenmesi gereken bacalar için başvurularını bekliyoruz. Ayrıca baca temizliği yaptırmak isteyen ve ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız Büyükşehir İtfaiye’nin 274 50 40 numaralı telefonunu arayabilirler.”

7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle