Geyve Ovasında büyük hazırlık

Büyük Alışveriş Mağazaları
Büyük Alışveriş Mağazaları
Fabrika ve Büyük Tesisler
Fabrika ve Büyük Tesisler
Doğuma hazırlık okulu
kpss hazırlık kitapları
6 yıl önce
Meteoroloji'nin zirai don uyarısının ardından meyve yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan Geyve ovasında çiftçiler, teyakkuza geçti. Don tehlikesine karşı meyve bahçelerini ateş yakarak korumak isteyen çiftçiler lastik ve saman hazırlığı yaptı.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü 17 ve 18 Mart gece ve sabah saatlerinde Marmara için hafif kuvvette ve yer yer orta kuvvette zirai don olayının beklendiğini bildirerek çiftçileri tedbirli ve dikkatli olmaları konusunda uyardı. İlkbaharla birlikte çiçeklenme ve tomurcuk döneminde olan meyve bahçeleri, donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Don uyarısının ardından Geyve ve Pamukova ilçelerindeki çiftçiler, hazırlıklara başladı.

Elma, ayva, üzüm, kiraz gibi pek çok meyvenin yetiştirildiği Geyve ovasında çiftçiler, geçim kaynakları olan meyve bahçelerini zirai dondan korumak için büyük hazırlık yapıyor.

Biriktirilen yüzlerce lastik ve saman balyaları, traktörlerle bahçelere taşındı. Olası don olayında çiftçiler hazırladıkları lastik ve samanları yakarak bahçelerini koruyacak. 

Daha önce de üreticiler lastik ve saman balyalarını yakmış. Geyve Ovası'nı kaplayan ateşlerin dumanıyla dona karşı önlem alınmaya çalışılmıştı. Bu yıl çiçeklenme ve tomurcuklanma mevsiminin bir hayli sıkıntılı geçtiğini söyleyen bir üretici, emeklerinin boşa gitmemesi için mücadele verdiklerini belirtti. Üretici; "Bahçe içinde yakılan ateşten çıkan dumanlar, araziye dağılarak meyve dallarındaki çiçek ve tomurcukları dondan koruyor. Tek geçim kaynağımız olan meyve bahçelerimizin dondan etkilenmesini istemiyoruz. Geçmiş yıllarda yaşadıklarımız tekrarlanmasın diye önlem alıyoruz.” dedi.