Gazeteci Yiğit Bulut'a Sakarya'da yoğun ilgi

Lexmark Fotokopi Sakarya
Sakarya ilköğretim ders kitapl…
9 yıl önce

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen “28 Şubat ve Büyük Para” programı Gazeteci Yazar Yiğit Bulut’un katılımıyla AKM’de yoğun katılımla gerçekleştirildi.

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları\'nın düzenlediği “28 Şubat ve Büyük Para” konulu programa AK Parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, MKYK Üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Ebru Kavasoğlu, çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

Program AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Keçeoğlu’nun selamla konuşmasının ardından konuşan Gazeteci Yazar Yiğit Bulut konuşmasına ekonomideki son gelişmelerden bahsederek başladı.

Bulut, “Türkiye’yi incelemek isterseniz 10 öncesi ve 10 yıl sonra diye bakmanız yeterli olacaktır. Bundan 10 yıl önce IMF’den 5 Milyar Dolar alabilmek için yapmadığımız şey kalmıyordu. Şimdi ise 5 milyar dolarlık projeler yapıyoruz. Faiz oranları yüzde 47’lerden bugün yüzde 4,5 seviyelerine geriledi. Tüm dünyada ekonomik krizin etkilediği bankacılık ve ekonomi sektörü ülkemizde etkilenmedi. Bunların hepsi bankacılık alanında 2001 krizinden sonra yapılan yeni düzenlemelerle oldu. 2003’te 200 Milyar dolar gelir vardı bu rakam 2013’te 744 Milyar dolar, 2023’te ise 2,5 trilyon dolar olacak. Büyümemizi 3 kat daha arttırmayı hedefleyen bir ekonomi anlayışıyla ülkemiz daha da büyüyecek. IMF ile ne zaman anlaşma imzalamamaya başladık. O zamandan sonra Türkiye bir dönemece girmiştir. Bu süreci Davos’ta “one minute” ile devam etmiştir. IMF ile anlaşma imzalanmaması Türkiye’nin kendi başına, özgür olarak hareket etmesini sağlamıştır. Bu oluşumların izleyen süreçte Başbakan “Ben kefeni giydim de geldim” diyerek adımlar atmış. Yapılan düzenlemeleri her türlü engellemelere karşı tavrını koymuş ve milletin çıkarına olmayan hiçbir şeyi onaylamamış ve uygulamamıştır” dedi.

“Geçmişte Türkiye’nin içinde yaşadığı süreçlerde çeşitli faktörler ülkenin başbakanını, bakanını yönlendirebiliyor, yönetebiliyordu” diyen Bulut; “1960 ve 1980’de yapılan darbelerle birlikte sadece darbe olmamıştır. Darbe sonrasında da oluşacak yeni sistemin dışı bağımlılığı artmış bazıları darbeler sırasında “büyü para” sermaye diye tabir ettiğimiz güç elde ettiler. Darbelerin öncesinde ise ortam hazırlanmak için medya bu oyunlara alet edilmiştir. Bugün izlediğimiz birçok kanal darbelere hazırlık yapmıştır. Finansal manipülasyon buna eklenince medyanın hazırladığı; şeriat, irtica darbenin hazırlanmasına ön ayak olmuş. Devlet otoritesinde tehlike varmış gibi göstererek darbe zeminine meşrutiyet kazandırmışlardır. 1980 Darbesinin asıl amacı Türkiye’yi tüketim toplumu haline getirmekti. Ülkesini seven, ileri görüşlü insanları irtica adı altında toplayarak her türlü fiziki ve psikolojik unsurlar kullanarak yıpratırlar” şeklinde konuştu.

Bulut konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ülkemizin geçmişte yaşadığı darbelerle bizim ordumuz, bizim milletimiz üzerine sürülmüştü. Darbelerden direkt olarak zarara uğramış 650 bin vatandaşımız Türkiye’nin en zeki beyinleriydi. Büyük bir emperyal oyuna darbelerle alet olduk. Ülkeyi bir insana benzetirsek geçmişte yaşadığımız bu darbelerle kafayla gövdeyi birbirinden ayırdılar. Türkiye’nin özüne dönüş sürecinde Avrupa birliğini bir kenara bırakmalı, Türkiye genleşme sürecine girecek. Doğuyla aramızda olan ilişkileri geliştirmeli ve Doğu, Ortadoğu ve bu bölgeleri kapsayan bir Türkiye yeni Türkiye olacak. 2023 Hedefleri doğrultusunda kendi yazılımları kendi üreten, artık kendi uçağını yapabilen vizyonuyla, misyonuyla gelişmiş bir ülke olacaktır. Bu hedeflere ulaşmak için önümüze 10 yıllık bir süreç var ve bu süreç çok zorlu geçecek. Bunun için gevşememiz lazım.”