Böceklerle Mücadele Yeni Bir Boyut Kazandı

Yeni lastik satışı
Yeni kumanda
13 yıl önce

Kocaeli ve Sakarya ormanları bünyesinde bulunan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, zararlı böceklerden korunmak için ormana 13 bin kuş yuvası astı.

Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, zararlı böceklerin ormana yangın ve kaçakçılıktan daha büyük zarar verdiğini belirterek, biyolojik mücadelinin çok önemli olduğunu söyledi. İyi bir böcek tüketicisi olan kuşların ormanı zararlı böceklerden koruduğunu belirten Yıldız, "Bölge Müdürlüğü olarak son 10 yılda ormana 13 bin 600 kuş yuvası astık. Kuşlar bu yuvalarda rahatlıkla yaşayarak ormanı zararlı böceklerden temizliyor." dedi.

Bu Tespit Edilirse Yapan Kişi Ceza Alır

Yıldız, yaptığı açıklamada, ormana zarar veren böceklerle en kolay mücadelenin ilaçlama yöntemi olarak görülse de bunu, çevre sağlığı ve ormandaki bütün canlılara zarar vermesi sebebiyle genelde tercih etmediklerini vurguladı.

Böcekle en güzel ve zararsız mücadelenin kuşlarla yapıldığını ve medeni milletlerin bu yöntemi benimsediğini ifade eden Yıldız şöyle konuştu:
"Zaralı böceklere karşı doğal bir yöntem olan, biyolojik mücadelenin bir parçası olan kuşlar ile karıncaları kullanıyoruz. Kuşların yumurtalarını yeni yuvalarına bırakarak kısa sürede çoğalmalarını sağlıyoruz. Ancak bazı vatandaşlarımız bu yuvalara zarar veriyor. Bu bir suçtur. Eğer bu tespit edilirse yapan kişi ceza alır. Ayrıca kuşların yuvasını bozmak bizim değerlerimizle ve insanlık değerleriyle asla örtüşmez."