30 Bin Kahvehane Kapanabilir

Türkiye Kahveciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Resul Karataş, kahvehanelerde sigara yasağı uygulaması kullanılarak sokak gösterileriyle provakasyon yapılmak istendiğini söyledi.

Bazı çevreler tarafından sokağa dökülme yönünde bir baskı olduğunu belirten Karataş "Sokağa dökülüp bağırıp çağırmakla bu işler olmaz. Yasak kullanılarak provakasyon yapılmak isteniyor. Biz haklarımızı yasal yollardan arayacağız " dedi.

Resul Karataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kahvehanelerde büyük gelir kaybına sebep olan yasaya tepki için sokağa dökülme baskısı altında olduklarını vurguladı.

Kendisinin sokağa dökülmeye karşı olduğunu ifade enen Karataş, şöyle konuştu: "Sokağa inip bağırıp, çağırarak bu işler çözülmez. Bağırsan, çağırsan ne olur. Bağırır bağırır gelip işyerine oturursun. Biz yetkililere bire bir derdimizi, ekmeğimizin peşinde olduğumuzu anlatacağız. Bizden sokağa dökülmeyi kimse beklemesin. Benim esnafımda beklemesin. Yasak kullanılarak sokakta provakasyon yapılmak isteniyor. Sokak gösterileri provakasyona açık. Biz bunu istemiyoruz. Sokağa inmekle bu işler çözülmez. Bu işlerin gerçeğini karşıya anlatacağız. Yasa yapıcılarda gerçeği görerek gereğini yapacak. Bazı kahveci arkadaşlar bir ilde korsan gösteri yapmış, polis müdahale etmiş. Ben bunu yaptırmam. Çıkarsa habersiz yer copu giderler."

30 BİN KAHVEHANE KAPANABİLİR

19 Temmuz'da yürürlüğe giren ve kahvehaneleri de kapsamına alan sigara içme yasağı nedeniyle müşterilerinin dörtte üç oranında azaldığını ifade eden Karataş, böyle devam ettiği taktirde önümüzdeki 6 ay içinde 100 bin kahvehaneden 30 bininin kapanacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Karataş, esnafların işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirterek "Bir kahvehanede ocakçı ve askıcı olmak üzere ortalama iki kişi çalışıyor. Çay ocaklarında ise 4 askıcı çalışıyor. 7 günde kahvehanelerde çalışan her üç kişiden birisi işten çıkarıldı. Neden işten çıkarılıyorlar? Çünkü çay satamıyorlar.'' diye konuştu.

YASANIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ

28 Temmuz Salı günü Ankara'da yapacakları başkanlar kurulu toplantısına Sağlık Bakanı, muhalefet ve iktidar partilerinin milletvekillerini ve TESK yöneticilerini davet edeceklerini bildiren Karataş, ''Ülke genelindeki kahvehanecileri temsil eden 114 oda başkanı yetkililere içinde bulunduğumuz durumu aktaracak. Başkanlar kurulunun bize vereceği yetki önemli. Yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürme hazırlığımız var." dedi.

Karataş, "Kesinlikle hukuk yollarını zorlayacağız ve Anayasa Mahkemesine gideceğiz. Nasıl Almanya'da bar ve pavyonlar yasadan zarar ettiğini belirtiyorsa, biz de zarar ettiğimizi ibraz edeceğiz. Anayasa Mahkemesi'ne gitmek zor bir olay. 110 milletvekilinin imzasına ihtiyacınız var. Muhalefetin de yasanın altında imzası bulunuyor. Biz bireysel dava açarak konuyu Anayasa Mahkemesi'ne sevk ettirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir yol var. '' şeklinde konuştu.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]