10 Bin Öğretmene Atama Müjdesi

MEB şubat ayında yapmayacağını ilan ettiği öğretmen atamasını haziran ayına kaydırdı. Şubatta atama bekleyen öğretmen adaylarının yoğun tepkisini dikkate alan bakanlık, bu yıl bir kere ve ağustos ayında yapacağını duyurduğu öğretmen atamasının 10 binini haziran ayında gerçekleştirecek.

Böylece şubat ayında atama yapılacağını düşünerek aralıktaki atamalara başvurmayan ve Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) süresi temmuz ayında dolacak olan öğretmen adaylarının mağduriyeti telafi edilecek. Her yıl şubat ayında atama yapıldığını dikkate alarak kendilerini ayarlayan öğretmen adayları aralık sonunda, 'şubat ayında atama yapılmayacağının' açıklanması üzerine bakanlığa tepki göstermişti.

Genel anlamda yılda bir defa atama yapılmasına karşı olmayan öğretmen adayları, ancak açıklamanın geç yapılması nedeniyle bu şubat ayında 'verilmiş bir hakkın alınmaması için' son bir kez atama yapılmasını istiyordu. Bakanlık ise 'eğitim öğretimin aksamaması' için 2010 yılı Şubat ayında atama yapılmayacağını, atamaların artık bir kez ve ağustos ayında gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

 Yeni Mezunlar Tepkili
Haziran ayı sonunda yapılacak atamalar için başvurular yine haziran ayında alınacak. Yüksek puanlı adayların geçen seneki atamalarda görevlerine başlamış olmaları nedeniyle haziranda yapılacak atamada puanlar önemli oranda düşecek. Bu duruma ise bu sene mezun olacak öğretmen adayları tepkili. Temmuz ayında yapılacak KPSS'ye hazırlandıklarını ve yeni mezun olacaklarını dile getiren adaylar, 'Öğretmen ataması bir kez ve ağustos ayında yapılmalı. Puanı yüksek olan da atanmalı. Birkaç kez atama yapılınca puanı çok düşük olanlar çok iyi yerlere atanıyor' dedi.

Sözleşmeli öğretmene acil çözüm
CHP istanbul Milletvekili Nur Serter, 'AKP, milli eğitim tarihine öğretmen zulmüyle geçmek istemiyorsa, sözleşmeli öğretmenlerimizin sorununu acilen çözmek zorundadır' dedi. Serter, sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ataması yapılmayan 250 bini aşkın öğretmenin umutlarının sürekli ertelendiğini ifade eden Serter, sözleşmeli öğretmenlere ise 2008'den bu yana 3 kez verilen kadro sözünün tutulmadığını söyledi.

Serter, sözleşmeli öğretmelerin, 'aile bütünlüğünün sağlanması için eş durumundan il emrine tayin hakkını elde edebilmek' amacıyla uzun bir süreden beri mücadele verdiğini dile getirerek, aile bütünlüğünün sağlanmasının, devletin, en temel görevleri arasında bulunduğunu, Anayasada da teminat altına alındığını belirtti.

Emekli Olan Eğitimci Sayısı Azaldı
Bütçe Kanunu'na göre 2010'da devlete toplam 21 bin memur kadrosu verildi. Milli Eğitim ise 21 bin toplam kadronun 20 binine talip oldu. Ancak her yıl toplam kadronun yarısının Milli Eğitim'e verildiği, kalanının ise tüm kamu kurumlarına paylaştırıldığı dikkate alındığında bu yıl MEB'e 21 bin kadronun 10 bininin verilmesi bekleniyor. Bu arada her yıl 17-18 bin civarında öğretmen emekli olurken geçen sene bu sayı 10 binde kaldı. Bu durum bakanlığa 5 bin kadro sağladı. Böylece MEB'in 2010 yılında yapabileceği atama sayısı 15 bin civarında olacak. 

13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]