Yurtdışındaki Türklere Müjde!

sakarya müjde çorap
13 yıl önce

Hac mevsimi başladı. Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, kafileler halinde kutsal toprakların yolunu tuttu.

Mukaddes beldelere gidecek hacı adaylarının heyecanı günbegün artarken hac ibadetini yerine getirmek için sıra bekleyen Türk vatandaşlarına Devlet Bakanı Faruk Çelik'ten sevindirici haber geldi. Uzun süredir Türkiye'ye verilen hac kontenjanının artırılması için Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşmeler yaptıklarını belirten Bakan Çelik, dün kendisini arayan Prens Talal Bin Abdul Aziz Saud'un 'yurtdışındaki Türk vatandaşları için 16 bin ek kontenjana sıcak bakıldığını' söylediğini açıkladı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, bu yıl 755 bin kişinin hacca gitmek için başvurduğunu ancak kontenjanlar kapsamında 74 bin kişinin hacı adayı olabildiğini ifade etti. Her geçen yıl daha fazla sayıda kişinin hacı olmak için müracaat ettiğini hatırlatan Bakan Çelik, talepleri karşılamak için kontenjanları artırmaya yönelik çabalarının sürdüğünü dile getirdi. Hem ek kontenjan hem de Türkiye'ye verilen hacı sayısının yükseltilmesi amacıyla Suudi Arabistanlı yetkililerle çeşitli düzeylerde görüşmeler yaptıklarını anlatan Çelik, "Bizim, vatandaşlarımız için yaklaşık 55 bin civarında bir ek kontenjan talebimiz olmuştu. Suudi yetkililer, ilk etapta 16 bin civarında ek kontenjan vereceklerini söylediler." dedi.

İLK KAFİLE BUGÜN YOLA ÇIKIYOR

Hac ibadetini yerine getirmek için kura sonucu belirlenen hacı adayları, Suudi Arabistan'a gitmek için bu sabah erken saatlerden itibaren 6 havalimanından yola çıkacak. İlk kafilelerde yer alan hacı adayları, İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk, Ankara Esenboğa, Bursa Yenişehir, Adana ve Konya'dan uçaklarla kutsal topraklara gidecek. 14 kafileden oluşan adaylar 8 gün Medine'de kaldıktan sonra 28 Ekim'de Mekke'ye geçecek.

ZAMAN