Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Yüksekokulluya Kısa Dönem Teklifi

YÖK Başkanı Yusuf ziya Özcan, konuyu görüşmek için Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'tan randevu istedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, mesleki yüksek eğitimde oranları yükseltmek için meslek yüksek okulu (MYO) mezunlarına kısa dönem askerlik teklifi ile Genelkurmay'a gideceğini açıkladı. YÖK'ün projesine göre meslek yüksek okullarının özendirilmesi için, 4 yıllık fakülte mezunlarına tanınan 6 ay kısa dönem askerlik hakkı MYO mezunlarına da tanınacak.

BÜYÜKANIT'TAN RANDEVU İSTEDİ

Özcan, MYO öğrencilerini ve bu okullara geçişte avantajlı olan meslek liselileri ilgilendiren projesi için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan randevu istedi. Özcan, projelerinin bu görüşmenin sonucuna göre şekilleneceğini açıkladı. Bu görüşme sonrası Büyükanıt olumlu bakarsa, Özcan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e giderek konuyla ilgili kanun teklifi verilmesini talep edecek.

TBMM'de kabul edilecek yasa ile de halen 522 meslek yüksek okulunda okuyan toplam 482 bin 208 MYO öğrencisi kısa dönem askerlik hakkına kavuşacak. Özcan'ın projesi, 2 yıllık MYO'lara geçişte avantajlı olup, sınavsız geçiş hakkı sahibi de olan, halen meslek liselerinde okuyan 1 milyon 250 bin öğrenci için de müjde olacak.

YIĞILMA ÖNLENECEK

Özcan, Büyükanıt'a ve Çelik'e MYO'lara askerlik avantajı projesi için şu gerekçeleri aktaracak: "Meslek yüksekokullarından mezun olanlara hiçbir avantaj tanınmıyor. Lise mezunu neyse onlara da aynı uygulama var. Lise mezunu 15 ay askerlik yaparken, meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunu da aynı şekilde askerlik yapıyor. MYO'lara da 4 yıllıklara tanınan hak verildiğinde hem mesleki eğitim sayılarımızı yükselteceğiz, hem de 4 yıllık fakültelerdeki yığılmayı azaltacağız. Böylece yükseköğetimde kalite yükselecek."

Çelik de Gündeme Getirmişti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de 2005'te dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e ve Milli Savunma Bakanlığı'na benzer bir proje teklifte bulunmuştu. 17. Milli Eğitim Şûrâsı esnasında YÖK üyesi Prof. Dr. Türkan Saylan,. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme geçtiğimiz Kasım ayında "3. Ulusal Meslek Yüksek Okulları Müdürler Toplantısı" için geldiği Adana'da MYO'larda okuyan öğrencilere, lisans öğrencileri gibi kısa dönem askerlik yapma imkanı verilmesinin, mesleki eğitime olan ilgiyi artıracağını söylemişti.

135 MYO Kapandı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 625 meslek yüksek okulundan sadece 490'ının faal olduğunu belirterek, "135 okul, öğrenci yetersizliği nedeniyle kapalı bulunmaktadır" dedi.

Yenişafak

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle