Yenidoğan Ünitesi Yeniden Doğdu

Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin geçtiğimiz günlerde açılan ve modern cihazlarla donatılan 'Yenidoğan Ünitesi' hastaları memnun etti. Havadaki partikülleri ortadan kaldırarak, mikropların oluşmasını engelleyen cihazlar (aseptizör) aynı zamanda nem dengesi ve sıcaklığını da istenilen oranda sabit tutabiliyor.

Başhekim Aydın Sarı, 2007 yılında toplam 8 bin 500 doğum gerçekleştirilen yenidoğan ünitesi için 1 milyon YTL para harcandığını belirterek, bu serviste dünyadaki en son teknolojinin kullanıldığını kaydetti. Hayata geçirdikleri projeyi Sağlık Bakanlığı'nın da istediğini ifade eden Sarı, şu bilgileri verdi: "Yenidoğan servisimiz gerçekten en son teknolojik imkanlarla donatıldı. 8 adet azeptizör cihazımız var. Bu cihazların bir tanesi 80 bin YTL civarında. Bu ortamda kesinlikle mikrop barınamıyor, tamamen güvenli hijyenik bir ortam sağlanıyor. Dünya'da en son uygulanan teknolojiyi Sakarya'da kullanıyoruz. Servisimiz 17 yatak kapasitesine sahip. Aynı anda 5 doğum yapılabiliyor. 1 adet ameliyat hanesi var. Ayrıca yeni doğan 5 bakım küvezide bununuyor. Ayrıca yerleştirdiğimiz kamera sayesinde hasta yakınları, aşağıdan üniteye çıkmadan doğum yapan kişi ile görüşebiliyor. Yenidoğan ünitesine girmek sakıncalı olduğundan kameralı sistem ile hem hasta, hem de yakınları rahat ediyor."

Prematüre servislerini de yenilediklerini vurgulayan Sarı, küvezde yatan bebekleri ailelerin kamera sistemi ile sürekli takip edebildiklerini dile getirdi. Küvez sayısının 21'e ulaştığını ifade eden Sarı, "203 yatak kapasiteli hastanemizde 36 uzman, 17 pratisyen,60 hemşire ve 86 ebe ile hizmet veriyoruz. Yardımcı personel ve diğer servistekilerle çalışan sayımız 500'ü buluyor." dedi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]