Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Yarıyıl Tatilini Zehir Etmeyin

Veliler dikkat! Karnesinde kötü not getiren çocuğa psikolojik baskı yapmak yerine, tatili fırsat bilerek iyi değerlendirmelisiniz.

Bugün
hem öğrencileri hem de velileri karne heyecanı sardı...

Karnesi iyi olan öğrenciler tatilin keyfini çıkarmaya hazırlanırken, kırık not bekleyen öğrenciler kara kara düşünüyor. Kötü karne getiren çocuklara psikolojik baskı yapılmaması konusunda velileri uyaran Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Pedagog Dr. Melda Alantar, "Yarıyıl tatili bir sonraki döneme güzel bir giriş yapmak için önemli bir fırsattır ve iyi değerlendirilmelidir" diyor. Dr. Alantar, çocukların sömestir tatillerini en verimli şekilde geçirebilmeleri için şu önerilerde bulunuyor:

ONU ANLAMAYA ÇALIŞIN

* Çocukların öğrenme yeteneklerini etkileyen bazı durumlar vardır; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, uyum ve davranış sorunları, gelişimsel bozukluklar, olumsuz yaşam olayları, geçiş dönemleri (ilköğretimden liseye gibi). Bu nedenle anne-babalar çocuklarımını anlamaya çalışmalı ve sorunların çözümüne kolaylıkla gidebilmelidir.
* Ailenin yüksek başarı beklentisi, 'tembel, sorumsuz' gibi olumsuz sıfatlarla çocuğu etiketlemesi onun kendine duyduğu güveni zayıflatır. Bu nedenle çocuğu suçlamak yerine sorunu çözebilmek için çaba gösterin.
* Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün.

AİLE BİR ARAYA GELMELİ

* Karnede belirtilen notlar öğrencinin yarı dönem okul başarısını yansıtır. Sömestir tatilini çocuğunuzun okulda neden zorlandığını belirledikten sonra uygun çalışma programıyla başarıyı yakalaması için bir fırsat dönemi olarak değerlendirin.
* Tatilde ailenin bir araya gelmesi için fırsatlar yaratılabilir. Örneğin aile paylaşım geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır.
* Aile bağlarının pekiştirilmesi için yakın akrabalara ziyarete gidebilirsiniz.
* Çocuğun gelişimi sosyalleşme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kişiliğini geliştirmesi için ilgileri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmalı, yaşıtlarıyla birlikte aynı ortamı paylaşabileceği kulüp, kurs gibi faaliyetlere katılmalıdır.

Kaynak: Takvim 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]