Yeni Yılın Yeni Filmleri

Sinema yapımcıları, geçen yıl uluslararası festivallerde kazanılan ödüllerin ardından kolları sıvadı. Bu yıl 50’den fazla yeni film izleyiciyle buluşacak.

Geride bıraktığımız 2007, Türk Sineması açısından başarılı ve bol ödüllü bir yıl oldu. 'Takva', 'Yaşamın Kıyısında', 'Yumurta' filmlerinin yurtdışındaki festivallerde kazandığı ödüller yapımcıları cesaretlendirdi. Bu yıl 50’ye yakın yeni Türk filminin çekilmesi planlanıyor.

'Kabadayı' Zirvede

Başrollerini Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu’nun paylaştığı, "Kabadayı" gişe de 3. haftasında zirveye oturdu.

Türkiye'de 1.305.796 kişi tarafından izlenen film, yurt dışında da 170.000 kişiyle buluştu. Kabadayı, 7 haftada 1 milyon 690 bin 760 seyirci tarafından izlenen Beyaz Melek'i böylece 3 haftada 1.475.796 kişiyle geçmiş oldu.

Bu Yıl Gösterime Girecek Filmlerden Bazıları

120:
Yönetmen: Murat Saraçoğlu, Oyuncular: Özge Özberk, Cansel Elçin, Emin Olcay, Ahmet Uz, Oytun Öztümur ve Burak Sergen. Sarıkamış'ta savaş sırasında cephanenin tükenmesi üzerine mühimmat taşımak için gönüllü olan 120 isimsiz kahraman çocuğun öyküsü anlatılıyor. Yakında vizyona girecek.

DUMLUPINAR: Yönetmen: Onur Tan ve Hakan Akol, Oyuncular: Bruce Willis, Nick Nolte, Fikret Kuşkan, Ozan Güven, Haluk Bilginer, Çetin Tekindor, Meltem Cumbul, Okan Bayülgen, Mehmet Günsur, Nejat İşler ve Yasemin Dalkılıç. 13 milyon dolara mal olacak olan filmde 4 Nisan 1953'te tatbikattan dönerken, Çanakkale’de batan Dumlupınar Denizaltısı’nın öyküsü anlatılacak. ..

KİLİT: Yönetmen: Ceyda Aslı Kılıçkıran, Oyuncular: Müjde Ar, Serap Aksoy, Serhan Süsler, Necmi Yapıcı, Ayla Algan, Serap Aksoy, Mustafa Alabora, Mahmut Cevher, Mahmut Hekimoğlu, Tümay Torun ve Zekeriya Hocalar. Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan Afife Jale'nin hayatı yansıtılacak.

18'LER TAKIMI: Yönetmen: Mesut Taner, Oyuncular: Hande Eti, Aras Ferahyan, Mithat Çelik, Engin Aşık, Gökhan Cuhacı, Engin Yavaş, Levent Aykul, Cüneyt Aydınoğlu ve Eylem Şenkal. Filmde üniversite sınavlarına hazırlanan dört gencin, gizemli bir kızla tanıştıktan sonra başlarına gelenler komedi, korku tarzla anlatılıyor.

AKÜMÜLOTÖRLÜ RADYO: Yönetmen: Cem Özdemir, Oyuncular: Beste Bereket, Fırat Doğruloğlu, Alara Lokum ve Levent Öktem. 60'lı yılların başlarında iç göçün yoğunlaştığı, Tarık Buğra'nın 'Cehov' tarzı oyunundan uyarlanan, umutsuz insanlar arasında taşrada geçen bir dönem filmi.

BİZ EVRİM'İ ÇOK SEVMİŞTİK: Yönetmen: Cem Özer, Oyuncular: Nurgul Yeşilçay, Emre Altuğ, Zafer Algöz, Yosi Mizrahi, Hakan Bilgin ve Şenay Gürler Şovmen Cem Özer'in ilk yönetmenlik denemesi. Filmde varlıklarını kanıtlamak için, dört gencin bir TV kanalının haber dairesini ele geçirmesi anlatılacak.

İÇERDEKİ: Yönetmen: Ahmet Küçükkayalı, Oyuncular: Pelin Batu, Tan Sağtürk, Melisa Sözen, Toprak Sergen, Berke Uzrek, Ali Başar ve Şemsi İnkaya. Filmin hikayesi, bir Fransız ressamın iki çocuğuyla birlikte uzun bir tatil için Türkiye'deki bir köye gelmesiyle başlıyor. Çekimler üç haftada tamamlandı.

GÜLİZAR, FERİDE, ELİF: Yönetmen: Hamdi Döker, Oyuncular: Meltem Cumbul, Hüseyin Köroğlu. Filmde, Güney'de pamuk tarlalarında çalıştırılmak için okuldan alınan ve zorla nişanlanan 12-13 yaşlarındaki Gülizar ve Feride’nin öyküsü anlatılacak.

İSTENMEYEN TÜYLER: Yönetmen: Teoman, Oyuncular: Hayko Cepkin, Ruhi Sarı, Yunus Günce ve Şebnem Ferah. Teoman'ın, şöhret olmadan önceki dönemini anlatacağı filmde bir rock grubunun zirveye ulaşma mücadelesi anlatılacak. Teoman bugünlerde "motor" diyecek.

TURKISH DRACULA: Yönetmen: Ezel Akay, Oyuncular: Yetkin Dikiciler, Demet Akbağ, Şafak Sezer ve Engin Günaydın. Komedi filmi bu yıl içinde çekilecek.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ: Yönetmen: Aykut Düz, Oyuncular: Naim Süleymanoğlu, Tarık Akan, Pınar Altuğ, Mine Çayıroğlu ve Halil Mutlu. Filmde, 20 yıl önce Bulgaristan'dan Türkiye'ye Özal'ın özel girişimleriyle getirilen, Olimpiyat şampiyonu haltercimiz Naim Süleymanoğlu'nun hayatı anlatılacak.

OCAK’TA 5 FİLM VİZYONDA

ÇILGIN DERSANE KAMPTA: 10 Ocak’ta seyircisi ile buluşacak. Filmde Alp Kırşan, Okan Karacan, Cüneyt Arkın gibi ünlü oyuncular var.

MASKELİ BEŞLER KIBRIS: 11 Ocak’ta vizyona girecek. Mehmet Ali Erbil, Peker Açıkalın, Şafak Sezer, Cengiz Küçükayvaz gibi ünlü sanatçıların yer aldığı film komedi tarzında.

ÇOCUK: Türkiye'nin "ilk fantastik çocuk filmi" olarak nitelendirilen film 18 Ocak’ta vizyona girecek. Ege Tanman, Tuba Ünsal ve Hayko Cepkin başrolde.

ULAK: Çağan Irmak'ın son filmi Ulak, 25 Ocak’ta vizyona girecek. Başrollerinde Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer gibi ünlü oyuncular yer aldı.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]