"Amerika'dan Akıl Almaya İhtiyacımız Yok"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin terör örgütü PKK konusunda Amerika'dan akıl almaya ihtiyacı olmadığını ifade ederek, bu konuda gerek silahlı mücadele, gerekse PKK'nın izole edilmesi için gereken mücadelenin zaten verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ABD temaslarının ardından New York'taki Türkevi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Gezisinin amacının, iki yakın müttefik arasındaki ilişkilerin güçlü bir şekilde devam etmesini sağlamak olduğunu ifade eden Gül, "Ziyaretim spesifik bir konu ile ilgili değil. Bir çok konuda görüşmeler yaptık. Bush ile yaptığımız görüşmede, konuları geniş bir şekilde ele aldık" dedi.

Bush ile görüşmede güvenlik ve Ortadoğu konularını ele aldıklarını ifade eden Gül, enerji ve Irak ile ilgili konuları kapsamlı olarak değerlendirdiklerini de dile getirdi. Yine gerek bakanlar, gerekse müsteşar ve yardımcıları ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Gül, birçok kanaat önderi ile bir araya geldiğini söyledi. Gül, "Ziyaretimiz umarım katkı sağlamıştır, yeni bir ivme getirmiştir" dedi.

En önemli temasını Başkan Bush ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşme olarak değerlendiren Gül, terör örgütü PKK'ya karşı siyasi çözüm ile ilgili tartışmalar konusunda ise, "Türkiye içerisinde de zaten bu konuları konuşuyoruz.Teröristleri izole etmek için yapılması gereken şeyler var ve bunlar hep yapılıyor. MGK bildirisinde bunları duyurduk. Bizim Amerika'dan akıl almaya ihtiyacımız yok. Silahla karşımıza çıkana, silahla karşılık veririz. Onları toplumdan izole etmek için yapılması gerekenler yapılıyor zaten. Hükümetin değerli üyeleri de bunları açıklıyor. Uygulanan bir eylem planı var. Bu konuda gayet rahatız. Buraya, terörle nasıl mücadele edilir diye konuşmaya gelmedim. Terör örgütü ile muhatap olunmaz, anlayacağı dille mücadele edilir ve edilmeli" diye konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]