Yaz okulu seçimine dikkat

Okulların kapanmasına çok az bir süre kala velileri yaz okulu telaşı aldı.

Çocuğu için uzun yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek ve çocuğunu zararlı alışkanlıklardan korumak isteyen veliler, şimdiden yaz okulu arayışına girdi. Çocuğun sağlık durumu, yaş ve kabiliyetine göre yaz okullarının tercih edilmesi hayati önem taşıyor. Genelde spor ağırlıklı olan yaz okulu seçiminin çocuğun sağlığı için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, velileri uyararak birçok öğrencinin güvenli olmayan, uzman çalıştırmayan yaz okullarında geçici ya da kalıcı sakatlıklara maruz kalabildiğini belirtiyor.

Belediyeler ve özel kurumlar tarafından düzenlenen yüzme, futbol, basketbol voleybol gibi spor ve eğlence alanlarında faaliyet gösteren yaz okulları şimdiden öğrenci kaydına başladı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğretim üyesi Doç.Dr. Ertuğrul Gelen, çocuğun sağlık durumuna, yaş ve kabiliyetine göre yaz okullarının seçilmesini ve  velilerin mutlaka okulu görmeleri gerektiğini söylüyor.

Çocuklar için yaz spor okullarının önemli olduğunu ifade eden Gelen; "Yaz okulu seçerken öncelikle yeterli alt yapısı ve uzman kadrosu olan okullar tercih edilmesi gerekiyor. Bu durum çocuklar için hayati önem taşıyor. Çocukların seçtiği branşta oynayacağı saha özellikleri ve ebatları uygun mudur? Buna bakılmalı. Sahanın zemininin sakatlıkları önleyecek şekilde yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli. Çocukların güvenliği için gerekli tedbirler alınmış olmalıdır. Örneğin çocukların kullandığı malzemeler (top, raket, mayo, bone v.s.) ve kıyafetler standartlara uygun olmalıdır. Dar veya çok bol kıyafetler, hareketleri engeller. Bunun yanında futbol yaz okullarında gereğinden büyük veya sert toplar çocuğu sakatlayabilir. Belki de en önemlisi çocuklara eğitim verecek olan antrenörler gerekli eğitimi almış mı? sorusu. Bu hususa çok dikkat edilmelidir. Eğitimcilerin, üniversitelerin Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde öğrenci veya mezun olmalarına dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Sağlık hizmetleri veya sakatlanma olasılığına karşı ilk müdahaleyi yapacak kişilerin yaz okullarında mutlaka bulunması gerektiğini vurgulayan Gelen, hijyen konusuna da azami özen gösterilmesinin çocuğun sağlığı için hayati önem taşıdığını ifade etti. Gelen, sözlerini şöyle sürdürdü; "Özellikle havuzlar için önemli. Havuzlar yeterince temiz mi ve suyu ne kadar sıklıkla değiştiriliyor. Ayrıca dezenfekte için uygun mu ve gerektiği kadar kimyasal kullanılıyor mu? Tuvaletlerin temizliği yeterli mi? Duş imkanı var mı? Veliler çocuklarını gönderdikleri yaz okulunu mutlaka görmeli, yeterli altyapı ve uzman kadrosu olup olmadığına bakmalıdır."
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]