Vekiller Çalışmaları Değerlendirdi

AK Parti İl Başkanlığı'nda yapılan toplantının amacının bilgilendirme ve karşılıklı fikir alışverişi yapmak olduğunu ifade eden İl Başkanı Yusuf Alemdar, bundan sonraki süreçte de aynı hızla yola devem edileceğini söyledi.

22 Temmuz’dan sonra geçen süreyi kısaca özetleyen Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise hükümetin güvenoyu almasından sonra, yüzde 47’lik oy oranıyla koalisyon kuruldu-kurulmadı tartışması yaşamadan göreve başladıklarını ifade etti. Üstün, cumhurbaşkanlığı, sürecinin de referandumla kolayca aşıldığını dile getirdi. Üstün ‘2008 bütçesi mecliste kabul edildi. Terör örgütü ilk defa dört koldan kuşatıldı. Yeni sivil Anayasa çalışması başlattık. Başörtüsü sorununu Anayasa değişikliği ile çözdük. Vakıflar kanununu görüştük.” şeklinde konuştu.

KAPANAN BELEDİYELER ÖZEL İDAREYE BAĞLANACAK

Belediyelerin ilçe çatısı altında birleştirilmesi konusunda Milletvekili Recep Yıldırım değerlendirdi. İlimizde Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye olmak üzere 4 yeni ilçe oluştuğunu aktaran Yıldırım, kanun yürürlüğe girdikten sonra bu yeni ilçelere bağlı belediyelerin kurulma çalışmalarının başlayacağını söyledi. Yıldırım, kapanan veya birleştirilen belediyelerin 2009 yerel seçimlerine kadar faaliyetlerini sürdüreceklerini dile getirdi. Recep Yıldırım belediyelerin durumunu şu şekilde aktardı: “Adapazarı Belediyesi’ne Güneşler Belediyesi, Arifiye Belediyesi’ne Hanlı ve Nehirkent Belediyeleri, Serdivan Belediyesi’ne Yazlık ve Kazımpaşa Belediyeleri, Erenler Belediyesi’ne de Bekirpaşa ve Çaybaşı Belediyeleri, Kırkpınar ve Kurtköy Belediyeleri Sapanca Belediyesi’ne, Küçücek Belediyesi Akyazı  Belediyesi’ne, Yeşilyurt Belediyesi de Hendek Belediyesi’ne bağlanacaktır.” Nüfusu 2 bin’in altında kalmasından dolayı kapatılan diğer belediyelerin ise Özel İdare’ye bağlanacağını ifade eden Recep Yıldırım, orman köylerinin de kanun yürürlüğe girdikten sonra Büyükşehir için oy kullanabileceklerini söyledi.

SAKARYA YATIRIMLAR ŞEHRİ OLUYOR

Yapımı planlanan 400 yataklı hastanenin 28 Şubat’ta ihale edileceğini belirten Milletvekili Hasan Ali Çelik de yapım işlerinin mart ayı içerisinde başlayacağını ifade etti. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre ilimiz nüfusunu 100 bin kişi arttığını vurgulayan Çelik, bu sayımın diğer illere kıyasla büyük anlam ifade ettiğini, Sakarya’nın cazip yönünün nüfusu arttırdığını kaydetti.

Enerji konusuna da değine Hasan Ali Çelik, “Rüzgar enerjisi ile ilgili ciddi bir yatırım talebi var. Özellikle Kuzey bölgesindeki yatırımlar Sakarya’nın geleceği açısından büyük öneme sahip olacak” dedi.
 
 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]