Sınırdan Son Fotoğraflar

Mehmetçik, bölgede 25 kilometrelik bir alanı kontrol altına aldı. Zap, Haftanin ve Metina çevresine önceki gece bordo bereliler ile jandarma özel komando timleri indirildi. Zap'ın ele geçirilmesiyle PKK'ya ağır bir darbe vurulacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yönelik kara harekâtı iç bölgelere doğru yayılıyor. Uludere, Çukurca ve Şemdinli ilçeleri karşısındaki PKK kamplarının çevresini kontrol altına alan TSK, iç bölgelerdeki kamplara ilerliyor. Zap bölgesinde çevirme harekâtı sürerken, operasyon Amediye çevresine yayılıyor.

Ajanslardan gelen haberlerde Zap'ın dört bir tarafı tank ve zırhlı birliklerle kuşatıldı. Çiya Reş ve Çemço Vadisi ve stratejik öneme sahip Sikefta kesiminde çatışmalar olduğu, Çemço Vadisi'nde örgütün üç uçakvasar mevzisinin savaş uçakları tarafından etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bombalı tuzaklar imha edildi

Zap, Haftanin ve Metina çevresine önceki gece helikopterlerle yeni bordo bereli timler ile jandarma özel komando timleri indirildi. Haftanin çevresinin iki ayrı noktasında teröristlerle sıcak temas sağlandığı, şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Teröristlerin birliklerin geçiş güzergahına önceden tuzakladıkları 12 patlayıcıyı uzaktan kumandayla patlattıkları, dokuz bombalı tuzağın da imha edildiği bildirildi.

Duhok'a bağlı Amediye kasabası yakınlarında önceki gece 23.00'te çıkan çatışmada ise korucular Esat Şener, Bilal Şener ve Ömer Güneş şehit olurken operasyonda şehit düşenlerin sayısı 20'ye yükseldi. Korucuların şehit olduğu bölgenin de tamamen kontrol altına alındığı kaydedildi.

KDP ile yapılan anlaşma gereği 1995'ten bu yana Bamerni bölgesinde bulunan tank desteğindeki askeri birliklerin operasyon bölgesine harekâtı bölgede gerginliğe neden oldu. Yerel kaynaklara göre, dün operasyona katılmak için birliklerinden çıkan tankların önü Bamerni ve Şeladiz'de köylülerce kesildi. Peşmergelerin gerginliği yatıştırarak halkı ikna ettiği, tankların birliklerine döndüğü iddia edildi.

Cudi'de de operasyon

Bu arada kara harekâtı kapsamında Kuzey Irak'a giriş yapan ilk askeri birliğin önceki akşam sıfır noktasında bulunan Çukurca ilçesinin Üzümlü köyünden dönüş yapmasının ardından bölgede yoğun bir askeri hareketlilik yaşandı. Gece boyunca kalkan helikopterler, Irak'a doğru gitti.

Bestler Dereler bölgesi ile Cudi Dağ'ının bazı bölümlerinde de insansız hava araçları tarafından tespit edilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyon başlatıldı.

Milliyet

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]