'Utanç Davası'nda polis müdürüne 28 yıl hapis

Sakarya’da 2012 yılında \'Utanç davası\' olarak bilinen, 14 yaşındaki Ö.C.\'ye 28\'i çocuk toplam 34 kişinin cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla açılan davada polis müdürü Nadi Ş.\'e verilen 28 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay 14\'ncü Ceza Dairesi tarafından onandı. Yargıtay, suç tarihinde öğrenci olan bazı sanıklara verilen beraat kararını ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatlarının itirazı üzerine bozdu.

Sakarya\'da 2012 yılında ortaya çıkan olayda, lise öğrencisi 14 yaşındaki Ö.C.\'ye aralarında Sakarya Emniyet Müdürlüğü\'nde şube müdürü olarak görev yapan Nadi Ş. ile 14- 18 yaş arasında 28 çocuğun da bulunduğu 34 kişi hakkında \'cinsel istismar ve Hürriyeti tahdit\' suçlarından Sakarya 2\'nci Ağır Ceza Mahkemesi\'nde dava açıldı. Olaydan sonra Bosna Hersek\'e kaçan polis müdürü Nadi Ş., dava sürdüğünü sırada Türkiye\'ye dönmek isterken havaalanında yakalanarak Türkiye\'ye iade edildi.

28 yıl hapis cezası

Sakarya 2nci Ağır Ceza Mahkemesinde  24 Şubat 2014 tarihinde karara çıka davada polis müdürü Nadi Ş. 14 yaşındaki Ö.C.ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılırken, kendisine yer temin ettiği iddiasıyla yargılanan polis müdürü E.T. ise beraat etti.

Mahkeme davada tutuksuz yargılanan 4 yetişkin ve bir çocuğun da beraatine karar verdi. Mahkemede yargılanan 27 çocuk ise \'Hürriyeti tahdit\' suçundan ayrı ayrı 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu cezayı hükmün geri bırakılması ile 5 yıl süreyle ertelerken, yine bu 27 çocuk arasında bulunan ve \'Cinsel istismar\' suçu işlediği belirtilen yaşları 14 ile 18 arasında değişen çocuklara ayrıca 1 yıl ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Bazı çocuklar ise beraat etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı itiraz etti

Sakarya 2nci Ağır Ceza Mahkemesi\'nin bu kararına, davaya müdahil olarak katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları Yargıtay nezdinde itiraz etti. Yargıtay 14\'ncü Ceza Dairesi\'nde duruşmalı olarak görülen yargılamada polis müdürü Nadi Ş.\'e verilen 28 yıl 4 ay hapis cezası onadı.

Yargıtay, Bakanlığın itirazı üzerine dosya üzerinde yaptığı inceleme sonrasında,  haklarında cinsel istismar suçundan beraat kararı verilen 4 çocuğun, cinsel istismarla ilgili haklarında tanık ifadeleri olduğu gerekçesiyle tekrar yargılanmalarını istedi.

Sakarya 2\'nci Ağır Ceza Mahkemesi\'ne gönderilen dava dosyası, Yargıtay\'ın isteği üzerine tekrar görülecek.

özel polis
7 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]