"Basına akreditasyon endişe verici boyutlara ulaştı"

Telsiz alıcı ve verici sisteml…
sakarya Dakks akreditasyon
7 yıl önce

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Üyesi Sezai Matur, basına akreditasyonun endişe verici boyuta ulaştığını söyledi.

Matur, yaptığı açıklamada, Danıştay’ın 147. kuruluş yıldönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı dışında medya kuruluşlarının alınmamasına tepki gösterdi. Özellikle Danıştay gibi devletin köklü bir hukuk kurumunun basına akreditasyon uygulamasının artık endişe vereci boyuta ulaştığını ifade eden Matur, demokratik ülkelerde kabul edilemez bir durdum olduğunu belirtti. Matur, “Devletin kanunlarına göre kurulmuş medyaya akreditasyon uygulamak 12 Eylül döneminde olduğu gibi halkın haber alma özgürlüğüne vurulan büyük bir darbedir. Darbecilerin bu gün nasıl anıldığı da ortadadır. Ama ne yazık ki ibret alamıyoruz” dedi.

Danıştay’ın törene sadece TRT ve Anadolu Ajansı’nı (AA) almasının da ‘ayrımcılık’ olduğunu dile getiren Matur, “ Bu Danıştay’a yakışmadı. Basın özgürlüğünü en çok savunacak kurumlar ne yazık ki basına sansür uyguluyor. Bu çok üzücü bir durum. Medya basın devlet tekeline alınmaya çalışılıyor. Unutmayalım ki özgür basın olmazsa hiçbir kurumun özgürlüğünden bahsedilemez. Basın özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınmış, ancak bu gün anayasa uygulanmıyor. Bir çok devlet kurumu artık siyasi güç odaklarının talepleri doğrultusunda hareket ediyor. Bu tutumdan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.