Toyota'dan 2007 Yılı Değerlendirmesi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Kurumsal Strateji Planlama Genel Müdür Yardımcısı Tamer Beksan, 2008 yılında 162 bin adet araç üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Adapazarı'nda bulunan Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş.'de 2007 yılı değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Kurumsal Strateji Planlama Genel Müdür Yardımcısı Tamer Beksan, Toyota Türkiye'nin 2007 yılında da 162 bin araç ürettiğini belirterek, "Bu üretimin yüzde 40'ını Auris, yüzde 60'ını ise Verso oluşturdu. Ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere 32 ülkeye ihracat yapan şirketimiz, 2007 yılında üretiminin yüzde 96'sını ihraç etti. 2,8 milyar dolarlık ihracat geliri ile 2007'de tüm sektörlerde üçüncü, otomotivde ise ikinci büyük şirket oldu. Halen 3 bin 400 kişinin çalıştığı Toyota Türkiye'nin şu ana kadar yatırım toplamı bir milyar Euro'yu geçti. 2008 yılında 162 bin adet üretim yapmayı hedefliyoruz"
dedi.

Çevreye duyarlı olan Toyota'nın su bazlı boya uygulamasına başladığını belirten Beksan, Kaizen çalışmalarıyla ergonomik koşullar iyileştirilerek çalışanların daha sağlıklı koşullarda daha verimli çalışabilmelerinin sağlandığını ifade etti.
Tamer Beksan
, Toyota'nın tüm üretim tesislerinde olduğu gibi temel prensibin yerinde kalite olduğunu ifade ederek, "Toyota Motor Europe tarafından yapılan iç denetimlerde üstün başarı sağladık. Yerinde kaliteyi destekleyici en önemli unsurlar ise, gerek parça gerek komple araç üzerinde yapılan statik ve dinamik performans testleridir. Bu testler üretim hattında özel test yollarında ve mühendislik laboratuvarlarında gerçekleştirilir"
diye konuştu.

Yapılan 245 adet robot yatırımıyla otomasyon seviyesinin yüzde 25'ten yüzde 70'e çıktığını anlatan Beksan, üretim hattı üzerinde aracın ölçüsel doğruluğunu sağlamak amacıyla otomatik lazer ölçüm sisteminin kullanıldığını söyledi.

Toyota olarak çevreye büyük önem verdiklerini belirten Beksan, şöyle konuştu: "Su ve enerji tüketiminin azaltılması konusunda yoğun çalışmalara devam ediyoruz. Atık su en modern arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra Sakarya Nehri'ne veriliyor. Çıkış hattında bulunan havuzda balık beslenmektedir. En büyük hedeflerimiz arasında yer alan sıfır atık seviyesine ulaşma yolunda sona yaklaştık. Yakında bu hedefi başaracağız. Güneş enerjisi sistemine yönelik yatırım yaptık. Yeni yapılan eğitim binamızda güneş enerjisi sistemini kullanıyoruz. Güneş enerjisinden elektrik üretiyoruz."

Fabrikada 96 bayan çalışan bulunduğunu ifade eden Beksan, 26 bayanın üretim hattında çalıştığını belirtti. Basın mensupları son olarak fabrikayı gezerek kalite faaliyetlerini yerinde görerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
ea8230ec3a4950b63f32002842da45b6@