Telsiz rölesine silahlı saldırı

Telsiz Fes
kenwood telsiz
6 yıl önce

Sakarya Telsiz ve Radyo Amatörleri Elektronik Haberleşme Derneği'nin Sapanca Soğucak Yaylası'ndaki telsiz rölesi silahlı saldıda kullanılamaz hale geldi.

Dernekten yapılan açıklamada, Soğucak VHF röle istasyonunun saldıraya maruz kaldığı kaydedildi. 12 Haziran Pazar günü saat 19:30 sularında rölede ani sinyal kaybının meydana geldiğini ifade eden dernek; "14 Haziran Salı günü kontrol amaçlı çıkıldığında güneş panellerimize ve VHF röle antenimize kullanılamaz hale gelene dek silahla ateş edilmiş, 5,25 Röle antenimiz tamamen, UHF IMK antenimiz kısmen ve güneş panellerimiz büyük ölçüde hasar görmüştür. Sadece yedek antene röle bağlantısı yapılarak aşağıya inilmiştir" denildi.

Savcılık ve jandarmaya bilgi verilerek bulunan kovanların ve güvenlik kemara kayıtlarının jandarmaya teslim edildiğini belirten dernek, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Jandarma gerekli bilgileri toplamıştır. Bu denli densiz bir hareket ülkemizde belkide dünyada daha önce izine rastlanır cinsten değildir. Onlarca kişinin emeği, birçok firma ve kamunun desteği, zaman ve para harcayan bir sürü arkadaşımız sayesinde faaliyet gösteren rölemize yapılması bizleri fazlasıyla üzmüştür. Zararımız her açıdan çok büyüktür. Bu bağlamda Soğucak Röle Binası ilgili yönetim kurulunun kararına istinaden kısa bir sürede ordaki tüm ekipman jandarma eşliğinde sökülecek ve sistemin kapandığı ilgili kurumlar olan AFAD ve BTK'ya bildirilecektir. Yapılan odamız mühürlenerek kapatılacaktır. Şimdilik geçici röle ve UHF 439.200 rölemiz kullanılacaktır. Soğucak konusunda, aynı kuleye taşınması düşünülen resmi kurumlarla görüşmeler sürdürülecektir."