Tatil bitti, okul heyecanı başlıyor

Uzatmalı yaz tatili ve kurban bayramının ardından 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 28 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Öğrenciler özledikleri okullara ve arkadaşlarına, öğretmenler de çok sevdikleri öğrencilerine kavuşacaklar.

756 okulda 180 bin öğrenci

Sakarya’da yeni eğitim öğretim yılı 756 okulda 180 bin öğrenciyle başlayacak. İlimize atanan 266 yeni öğretmenle birlikte yaklaşık 10 bin öğretmen de öğrencileriyle buluşacak.

Yarıyıl 22 Ocak-8 Şubat arası

Yeni eğitim öğretim yılının birinci kanaat dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ikinci yarıyıl eğitimi 17 Haziran 2016’da tamamlanacak.

Okulların açıldığı ilk hafta kutlanan İlköğretim Haftası resmi programı ilimizde 30 Eylül Çarşamba Günü, Erenler İlçesinde bu yıl eğitime kazandırılan Halit Evin İmam Hatip Ortaokulu’nda yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, öğrencilere, velilere ve öğretmenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nun İlköğretim Haftası Mesajı

İlköğretim Haftasının başladığı bu hafta yaklaşık 16 bin yavrumuz ilk defa olmak üzere, toplam 180 bin öğrencimiz okulla buluşacak. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerinin ve büyük fedakârlıklarla ilimizde hizmet veren öğretmenlerin heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyorum.

Okul çağına gelen her çocuğumuzun eğitim-öğretime erişimini sağlamak, kaliteli bir şekilde eğitimini vererek yükseköğretime hazırlamak, ilgi ve yeteneklerini geliştirmesine fırsat verecek ortamları hazırlamak ve nihayetinde ülkesine bağlı, milletini seven, değerlerine sahip çıkan mutlu bireyler yetiştirmek başta bizler olmak üzere hepimizin görevidir.

Sevgili çocuklar;

Artık ilk öğretmeniniz olan annelerinizden sonra okullarımızdaki yönetici ve öğretmenlerimize emanetsiniz. Hepimiz biliyoruz ki okul; hayata hazırlanış değil, hayatın ta kendisidir. Okullarınızda geçireceğiniz zamanı en etkili ve verimli bir şekilde kullanarak geleceğinizin ışığını bugünden yakacağınızı unutmayınız. Mevlana’nın “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın…” sözünü kendinize düstur edinerek ve ilk günden kendinize hedef koyarak başarıya ulaşacağınıza inancım tamdır.

Değerli veliler;

Düşünen, üreten, hayata, ayrıntılara ve problemlere takılmadan yol alabilen nesillere ulaşmak üzere atılacak bu ilk adımda; okullarımızda öğretmenlerimizin rehberliğinin yanında ailenin desteği ve ilgisi ile eğitimde olmazsa olmaz okul-aile-çevre işbirliği sağlanmış olacaktır. Bu üçlü yapıyı ne kadar sağlam tutarsak çocuklarımızı başarıya o kadar kolay ulaştırırız. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin ve etkileşiminin mutlaka okul-veli, aile-öğrenci ilişkileriyle de

desteklenmesi; bu doğrultuda çocuklarımızın okul dışı faaliyetlerine rehberlik edilerek olumsuz tutum, ortam ve alışkanlıklardan uzak tutulması günümüzün en önemli eğitim yaklaşımı olmalıdır.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım;

Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” eserinde belirttiği gibi “Tahsil alelade bir iş değildir, bir mefkûre olmalıdır.” Bu mefkûrenin gerçekleşmesinde en önemli etkenlerden biri olan öğretmen: Bilen, öğreten, irşad eden, yol gösteren, terbiye eden, emin vasıflarla donanmış insan olmalıdır. Bu konuda her bir meslektaşıma gönülden inanıyor ve bu yolda yapacakları her türlü çalışmanın destekçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, İlimizdeki başarı çıtasını daha yükseklere taşımak, eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz hedefe ulaşılabilmek için yaptığımız titiz çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ederken, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının çocuklarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
0c8baa0aa2b9f3a55ac42a53891e4b50@