28 Eylül ve sonrası için ailelere tavsiyeler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürü Psikolog Betül Karapınar, 28 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle okula yeni başlayacak öğrencilerin velilerine önemli görevler düştüğünü kaydeden Karapınar, çeşitli hediyeler ile okula başlama sürecinin sevinç ve heyecan uyandıran bir durum haline getirilebileceğini söyledi.

Betül Karapınar yaptığı açıklamada, “İlk günlerde yaşanabilecek kaygı ve endişelere karşı çocuk hazırlanmalıdır. Bu kaygıların normal olduğu, okulda arkadaşlar ve öğretmenleri ile geçirilecek saatlerin eğlenceli olacağı anlatılarak çocuk rahatlatılabilir. Okulun ilk günü çocuğun yanında olunması normaldir. Anne ve babanın çocuğun yaşayacağı duygusal duruma hazır olması ve güçlü bir duruş göstermesi çocuğun okula uyumunda çok önemlidir. Aile ilk hafta okula birlikte gitmeli fakat çocukları ile kalma saatlerini kısa tutulmalıdır. Böylece çocuk sınıfına ve arkadaşlarına daha kısa zamanda ayak uydurabilir. Okul hayatı hiç kuşku yok ki çocuğun bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle okulun çocuğun dünyasında mecburen gidilen bir mekandan ziyade; arkadaşları ile oyun oynadığı, eğlenerek yeni bilgiler öğrendiği bir mekan halini alması gerekir. Yine bu anlamda hem ailelere hem de eğitimcilere önemli görevler düşmektedir. Motivasyon kuşkusuz başarının ve okul uyumunun en baş aktörüdür. Öğretmeniyle görüşülmesi ya da iletişimde olan arkadaşlarıyla buluşmalar da kuşkusuz hazırlık sürecini kolaylaştıracaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi geçen öğretim döneminde 27 branş ve 6 bin öğrencimiz ile verimli bir dönem geçirdik. Çocuk kulüpleri ve kurslarının bu öğretim yılında da kayıtları hem internet üzerinden hem de SGM’de alınmaya başladı. Gelişime açık tüm Sakaryalıları SGM’ye bekliyoruz. Öğrencilerimizin okul dışı motivasyonlarına dönük yararlı çalışmalarımız devam edecek. Kişisel yetenekler ve özgüven kazanımına yönelik eğitsel çalışmalarımız ile SGM’de buluşacağız. Bu vesileyle tüm öğrenci ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
25799a468cc6ec7245418ab4235dd66c@