SP Genel Başkan Yardımcısı Kazan, Sakarya'da!

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, "Siyasi partileri kapatacaksa millet kapatır" dedi.  

SP 4. Bölge toplantısı Sakarya'da yapıldı. Sakarya'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Bolu, Düzce, İzmit, Bilecik il ve ilçe yöneticileri katıldı. SP genel merkezinden toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Şevket Kazan, Lütfü Esengül, Cevat Ayhan, Ahmet Sünnetçioğlu ve Teoman Rıza Güner katıldı.  

Eski Adalet Bakanı ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan basına açık bölümde yaptığı konuşmada, DTP'nin kapatılmasını yorumladı. Parti kapatmanın ne demek olduğunu iyi bildiklerini belirten Kazan, "Milli Görüş çizgisinde siyaset yapmış kişiler olarak defalarca partilerimizin kapatılması dolayısıyla kapatılmanın ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdeniz. Hiçbir şiddet eylemi söz konusu olmadığı halde şiddet kullanmış gibi gösterilmiş olmamız tamamen bir senaryodan ibaret olmuştur. Bu tecrübelerden dolayı biz siyasi parti olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız. Siyasi partileri kapatacaksa millet kapatsın. Bu konudaki görüşümüz budur" dedi.  
Kapatma Kararı Önemlidir

Siyasi partileri milletin tasfiye etmesini arzu ettiklerini ifade eden Kazan, "Venedik kriterlerine göre Avrupa Konseyi\'ne dahil üyeler içinde herhangi bir ülkede siyasi partinin kapatılması için partinin en azından şiddet yoluna başvurması gerekir. Bizim partilerimizin hiçbiri şiddet yoluna başvurmuş parti değildi. Bugün bu kapatılma kararının zannediyorum Venedik Komisyonu\'nun bu kararına dayanılarak verilme ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Arzu ediyoruz ki siyasi partiler tasfiye edilecekse bunları, tasfiye eden milletimiz olsun. Böylece milli irade tam anlamıyla hakim olsun. Böyle bir kapatma kararına Türkiye\'nin tam da açılım konusunu görüştüğü ve açılım konusunda bir takım faaliyetlerin sergilendiği ortamda gerçekleşmiş olması elbette fevkalade önemlidir" diye konuştu.
  

Açılım Çalışmaları Devam Edecektir

Kapatma kararı ile birlikte açılım çalışmalarının yarı yolda kalmaması gerektiğini belirten Kazan, "Bugün bu karar verilirken öyle tahmin ediyorum ki sadece 2 milletvekilinin siyasi yasaklı hale getirilmesi, partilerinin kapatılmasına rağmen diğer milletvekillerine siyaset yapma yolunun açık bırakılması herhalde ülkedeki siyasi gerginliğin daha tehlikeli boyutlara ulaşmaması düşünülerek verilmiştir. Nacizane kanaatim bu noktadadır. Yoksa parti kapatılmış ve bütün üyeleri yasaklanmış olsaydı, böyle bir kararın ülkedeki yankıları çok daha başka olurdu ve çok daha tehlikeli tırmanışlar söz konusu olabilirdi. Ümit ediyorum ki açılım çalışmaları yarı yolda kalmamalıdır ve kalmayacaktır. Açılım çalışmaları devam edecektir ancak açılım çalışmaları iktidarda bulunan parti maalesef yürütememektedir, hedefine doğru götürememektedir" diye konuştu.  

Kazan, hükümetin bugüne kadar 4 tane açılım ortaya atağını ama hiçbirini başarılı bir şekilde yürütemediğini belirterek, "İktidar partisi bu zamana kadar Kıbrıs açılımı, Alevi açılımı, Ermeni açılımı, bunun yanında önce Kürt açılımı dediler sonra demokratik açılım dediler. Açılım dediler de bu açılımın hedefi ne? Kardeşlik. Kardeşliğe varmak için hangi yoldan gideceksin ve ne yapacaksın? Bu belli değil. Zaten bizde İslam kardeşliği var. Bunu görmemek için kör olmak lazımdır. Bu çizgiden hareket edildiği taktirde bu kardeşliğin kısa sürede gerçekleşmesi mümkündür. İnsanlara insan hakları tanınması suretiyle bu kardeşliğin pekiştirilmesi mümkündür ama ne yazık ki iktidar partisinin başındaki zat bu projeyi yürütememiştir. Kardeşlik diyorsun, parlamentodaki siyasi partilerin liderleriyle görüşmüyorsun. Nasıl kardeşlik olacak? 'O bana şunu dedi, bana böyle diyen kişinin ayağına gitmem'. Başbakan'san ayağına gitmeye mecbursun. Ülkenin huzurundan veya huzursuzluğundan sen sorumlusun. Ülkenin huzurunu sağlamak için ne gerekiyorsa onu yapmaya mecbursun" dedi. 
  Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. 

Otomatik beslemeli kazan
Sakarya Hamam
13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]