İbrahim Zaman'a 50. Yılında Saygı Gecesi‏

Kına gecesi
kına gecesi
12 yıl önce

İbrahim Zaman’ın 50.yıl sürecinin son sergisi olan “DÜNYA’DA ZAMAN” (ülkelerden esintiler ve  insan halleri) temaları ile 1 Aralık Salı  günü Harbiye Cemal Reşit Bey konser salonu fuayelerinde açıldı. Sergi 14 Aralık 2009 tarihinde sona erecek.

Ayrıca 4 Aralık 'ta Beyoğlu İstiklal cad. Tünel de bulunan Tarık Zafer Tuna’ya sanat merkezinde “sanat hayatının 50.yılında fotoğraf ustası İbrahim Zaman” konulu bir panel düzendi.

Elli yıldır fotoğraf sanatına gönül vermiş, Türkiye’de bu sanatın en yetkin isimlerinden ve baş figürlerinden İbrahim Zaman ve ailesinin onurlandırıldığı gecede fotoğraf sanatının zahmetli ve zevkli yanları da anlatıldı ve bu sanatta gelinen noktaya değinilerek İbrahim Zaman 'ın katkıları da dile getirildi.

PANELİSTLER

Ersin Alok fotoğraf sanatçısı
, Gültekin Çizgen yazar, fotoğraf sanatçısı İsa Çelik yazar, fotoğraf sanatçısı, Nadir Ede editör, öğretim görevlisi,İzzet Keribar efiap fotoğraf sanatçısı Engin Uudağ, Harbiye Şehir Tiyatroları rejisörü,öğretim görevlisi kızı  Avukat Gülnur Zaman Sezgin de kısa bir konuşma yaparken,eşi Gülten Zaman'ın mutluluğu gözlerine yansıyordu.

Adapazarı'nda fotoğrafçılığa ilk başladığı yıllardan bugüne heyecanını hiç kaybetmeyen  İbrahim Zaman’a göre ise  fotoğraf sanatı için önce ışık gelir. Fotoğraf iki boyutlu bir nesnedir. Onu üçüncü boyut sanısına taşıyan başlıca öğe ışıktır.
 
İbrahim Zaman’ın 50 yıllık fotoğraf yaşamının böylesine güzel etkinliklerle kutlanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve başta eşi olmak üzere tüm sevenlerine teşekkür etti.

İBRAHİM ZAMAN

1937’de Adapazarı’nda doğdu, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi  duydu. Adapazarı’nda Grup 5 ve AFAK fotoğraf kulübü kurucu üyeliğini yaptı . Adapazarı ve İstanbulda portre  stüdyoları açıp yöneten İbrahim Zaman, Güvercinler adıyla ilk kişisel sergisini 1967’de İstanbul’da açtı. Ulusal ve uluslar  arası, sayısız sergi, saydam gösterisi ve yarışmalara katıldı. Çoksayıda ödül kazandı. Zamanla 40 yıl, Türkiye’de Zaman, Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi, Tarlalar,  yansımalar ve ışığın peşinde 50 yıl isimli fotoğraf albümleri yayınlandı. Ulusal ve Uluslar arası yarışma jürilerinde bulundu ve halen bu görevlerini sürdürmektedir. On iki yılı aşkın zamandır fotoğraf dergisinde eğitim yazıları yazmaktadır.İbrahim zamanın İstanbul Modern Sanat Müzesiİ kolleksiyonunda eserleri bulunmaktadır.

Adapazarı merkez belediyesi tarafından yürütülen “Benim sokağımda bir değer yetişti” projesi kapsamında doğduğu sokağa adını veren bir layiha dikildi. Bir süre Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf  Bölümünde portre dersleri de veren İbrahim Zaman İfsal ve Gefsak onur üyesidir.