Sokak hayvanlarına klasik müzik dinletiliyor

Adapazarı Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Geçici Bakımevi’nde kalan sokak hayvanlarına klasik müzik dinletiliyor. Müzikle daha sakin davranışlar sergileyen sokak hayvanları, artık daha mutlular.

Adapazarı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sıtkı Meyvalı, yapılan araştırmalar sonucu klasik müziğin hayvanlar üzerindeki olumlu etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını ifade ederek, “Müziğin tüm hayvan davranışlarında olduğu gibi köpeklerde de etkili olduğu ve hayvanları rahatlattığı yönündeki bilimsel açıklamaları dikkate alarak barınağımızda ses sistemi kurduk. Barınağın çeşitli bölgelerine yerleştirdiğimiz kolonlarla barınakta kalan sokak hayvanlarımıza ağırlıklı olarak klasik müzik dinletiyoruz. Müziğin barınakta kalan sokak köpeklerinde nasıl olumlu bir etki yarattığını gözlemleyerek daha iyi gördük. Aşırı havlama ve birbirlerini yaralama gibi davranış sorunlarının müziğin etkisiyle daha azaldığını görüyoruz” dedi.

Veteriner Hekim Zekeriya Tütüncü, “Müziğin köpekler üzerindeki etkileri üstüne yapılan araştırmalar, seslerin hayvanlar üzerinde sanılandan çok daha kuvvetli olduğunu gösteriyor. Gürültü ve yüksek ses köpekleri kaygılandırıp ürkütürken, müzik sakinleştiren, rahatlatan ve davranış sorunlarını azaltan bir etki yapıyor. Bunu barınakta kurduğumuz ses sistemi ile çok daha iyi görüyoruz. Müzik dinlemeleri onların daha sakin ve daha mutlu olmalarını sağlıyor” diye konuştu.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
54a0efe3234d2e8fc859eaecf2ead677@