Serada Ağaç Kavunu

Adapazarı'nda Müfik Gürşimşek tarafından serada ağaç kavunu yetiştirildi. Üreticiyi ziyaret eden Sakarya Valisi Hüseyin Atak, çalışmaya destek vereceklerini söyledi.

Bahçe Tanzimi ve Süs Bitkileri alanında çalışmaları bulunan Müfit Gürşimşek, Antalya ve yöresinde gördüğü ağaç kavununu kendisine ait serada yetiştirerek bir ilke imza attı.

Antalya'da gördükdükten sonra, Cıtrus Medica olarak da adlandırılan ağaç kavunu yetiştirmeye karar verdiğini belirten Gürşimşek, Aşağı Kirazca köyünde kendisine ait bahçede kurduğu seralarda ilk ağaç kavununu yetiştirdi.

Gürşimşek'e Vali Hüseyin Atak ve Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar'dan da destek geldi. Gürşimşek'e ait seraları gezen Vali Hüseyin Atak ve Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, serada yetiştirilen ağaç kavunlarını inceleyerek Gürşimşek'ten bilgi aldılar.

Gürşimşek, ağaç kavununun Adapazarı'nda seralarda yetiştirilebileceğini belirterek, bunun içi gerekli yatırımın yapılabileceğini söyledi. Gürşimşek ayrıca, destek sağlanması halinde ülkenin yıllık 1 milyar dolarlık ağaç kavunu ihracatı yapabileceğini söyledi.

Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar ise, konuyla yakından ilgilendiğini, Gürşimşek'in girişimciliğini desteklediği ifade ederek, çalışmalarında başarılar diledi.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]