Öksürük Şurubu Deyip Geçmeyin

Öksürük şurubunda kullanılan "enasetilsistein" isimli maddenin kalp krizi riskini azalttığı tespit edildi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan İltimur, öksürük şurubunda bulunan bir maddenin kalp krizi riskini azalttığını tespit etti.

Eczanelerde herkesin alabildiği ve reçetesiz satılan şurubu 60 hasta üzerinde deneyen İltimur, bu çalışmasından dolayı Genç Araştırmacılar Ödülü aldı.

Yrd. Doç. Dr. İltimur, yaptığı araştırmalar sonucunda öksürük şurubunda kullanılan "enasetilsistein" isimli maddenin kalp krizi riskini azalttığını tespit ettiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında yaptığı araştırmayı anlatan İltimur, bu tespit için şurubu 60 hasta üzerinde denediğini dile getirdi.

Şurubu denediği hastalarda kalp krizi riskinin azaldığının görüldüğünü anlatan İltimur, araştırmalarında kullandıkları enasetilsistein maddenin çoğunlukla günümüzde öksürük şurupları içinde bolca bulunan bir madde olduğunu dile getirdi.

İltimur, "Bu madde özellikle piyasada çok bulunan vermidon ve parasetamol ilaçlarının aşırı kullanmasına bağlı zehirlenmelerde kullanılıyor. Öksürüğe bağlı olan ilaçlarda kullanılıyor. Son dönemlerde özellikle anjiyo esnasında meydana gelen böbrek yetersizliğine bağlı durumlarda kullanılmaya başlandı. Orada da çok etkili olduğu göründü. Biz de kalp krizi sonrasında acaba meydana gelen kalp yetersizliğine karşı bu ilacı kullanırsak faydası olur mu diye düşündük. 60 kalp krizi geçiren hastanın 30'una bu ilacı verdik. 30'na ise bu ilacı vermedik. Çeşitli parametrelere baktık. Bu parametreler hem kısa dönemde, hem de ileriki dönemde kalbin fonksiyonlarını değerlendirdik. Bu fonksiyonlar ile 3'cü gün ile 6'ıncı ayı karşılaştırdık ve 3'cü günkü değerlerde aşırı derecede bir farklılık olmasa da 6'ıncı ayda kalp fonksiyonlarının daha iyi olduğunu saptadık. 30 hastanın tümünde kalp fonksiyonlarının düzeldiğini gördük. Hiçbir hastamızda yan etki görülmedi." diye konuştu.

İltimur'a bu tespiti nedeniyle Uluslararası Kardiyo Vosküler Formokoloji Derneği, Genç Araştırmacılar Ödülü verdi.

Cihan

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
b2e2d662b56083ca2a91e92dd486117f@