SEDAŞ: Kaçak Elektrikte Azalma Var

TÜBİTAK’ın yayınladığı rapora göre; kent aydınlatmasında yanlış ampul türleri ve armatür kullanımının önüne geçilmesi durumunda, aydınlatma giderlerinin ortalama % 50 tasarruf sağlanabileceği vurgulandı.

TÜBİTAK’ın hazırladığı bu rapor doğrultusunda, SEDAŞ Sakarya Genel Müdürlüğü ve bağlı İl Müdürlükleri ile İlçe İşletme Başmühendislikleri'nin 2007 yılında nasıl bir elektrik tasarrufunda bulundukları sorusuna Genel Müdür Yunus Bekircan şöyle yanıt verdi:

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Yunus BEKİRCAN

"Aydınlatmada enerji verimliliğinde artış, kayıp ve kaçak elektrikte % 4 azalma sağlandı. SEDAŞ olarak bizde vatandaşa örnek olmak ve ülke kaynaklarını doğru ve yararlı şekilde kullanmak amacıyla tasarruf tedbirlerimizi alarak, özellikle Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’nin sokak lambalarında kullanılan eski cıvalı ampulleri toplayıp, bunların yerine daha tasarruflu olan sodyum buharlı armatürler ve ampuller kullanmaya başladık. Sodyum buharlı lambalar ve armatürler daha aydınlık bir ortam oluştururken civalı ampullerin kullanımına göre daha az enerji tüketimi de sağlıyor, bu nedenle armatür ve ampul değişimi sağlanan  yerlerde yaklaşık % 25-30 oranında tasarruf etmiş olduk. Ayrıca görev alanımızda bulunan illerimizde kullanılan kaçak elektrikle mücadele ederek, Şirketimiz görev ve sorumluluk alanında  2006 yılı sonundaki %10,12 olan kayıp ve kaçak elektrik oranını, 2007 yılı sonu itibariyle   % 6,20’ye indirerek, yaklaşık % 4’lük kayıp ve kaçak elektrik tasarrufu yapmış olduk. Cıvalı ampullerin kullanımı artık iyice azalmış durumda, artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha az elektrik harcayan tasarruflu ampuller ve armatürler çıktı. Bu ürünlerin kullanılması, hem vatandaş, hem de kamu kesiminde tasarrufu daha da artıracaktır." dedi.

SEDAŞ SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
0dcebb1c75054bb8f7ae8bce8d2cb518@