Ruhsatsız Yapılara Göz Açtırılmıyor

Sapanca Gölü koruma havzasına yapılan ruhsatsız 1 ev ile 21 temel Kurtköy Belediyesi ekiplerince yıkıldı.

Kurtköy Belediyesi ekipleri, Sapanca Gölü koruma havzasına yapılan kaçak yapıları tek tek yıktı. Öğle saatlerinde iş makineleriyle yapıların bulunduğu alana gelen ekipler, jandarmanın güvenliği sağlamasının ardından yıkıma başladı. A.E.O.'ya ait evi ile bahçe duvarlarını yıkan ekipler, göl havzasındaki 21 yapı temelinin yıkımını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hayati Arıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, gölün içme suyu havzası olarak değerlendirildiğini ve bu nedenle sit alanı ilan edildiğini söyledi. Koruma havzasına hiçbir şekilde yapı yapılamayacağını anlatan Arıcı, mahkemenin verdiği karara göre gölün kenarındaki bütün yapıları yıktıklarını ifade etti.

Arıcı şöyle konuştu: "Ümraniye'de bir derneğe ait 21 yapı temelini bugün yıktık. Bu 21 temelin üzerine ne yapılacağı bilinmiyordu. Ancak biz her ne sebeple olursa olsun bu alana yapı yapılmayacağından temelleri yıktık. Bunun yanında yine koruma havzasında bulunan ev ve bahçe duvarının yıkımını yaptık."

Bazı kötü niyetli kişilerin koruma havzasını parsellemek amacıyla bina yapmaya çalıştığını dile getiren Arıcı, sit alanındaki evlerin yıkımıyla ilgili tehdit edildiğini vurguladı. Arıcı, "Gölün kenarına sit alanı ilan edilmesine rağmen yapı inşa ediyorlar. Belediye olarak kısıtlı imkanlarımızla sürekli olarak bu bölgeyi denetim altına almamızın imkanı yok. Daha önce de sit alanındaki yapıları yıkmak istediğimizde, tehdit edildik. Yıkım sırasında olay yerinde bulunmadım, ama gıyabımda tehdit edildim. Tehdit edildiğim konusunda savcılığa suç duyurusunda da bulundum. Personelime ve bana yapılan tehditlere karşı gerekli adli işlemi başlattık. İçme suyu havzasına kimse hiçbir şekilde yapı inşa edemez. Bu yapıları önlememiz lazım. Madem ki bu alan Sapanca Gölü'nün içme suyu havzası, biz korumazsak başka kimse de korumaz.'' diye konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]