SAÜ Yasalara Uyacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, üniversitelere başörtüsü serbestisi getirmek amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde, yasalara uyacaklarını söyledi. Durman, "Bizler yasalar neyse onu uygulamakta yükümlü olan kurumlar ve kişileriz. Bu bir kere kesin" dedi.

Durman, başörtüsünün yasallaşma sürecinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Uygulamaların nasıl olması gerektiği konusunu şu an bekliyoruz. Öğrencilerimiz üniversiteye türbanla girme talebinde bulunmadılar. Şu anda bir sağduyu hakim. Sürecin tamamlanması bekleniyor. Öğrencilerime bu sebeple teşekkür ediyorum. Bizler yasalar neyse onu uygulamakta yükümlü olan kurumlarız, kişileriz. Bu bir kere kesin."

NET ORTAYA KONULMALI

Süreçle ilgili üniversitelerin uygulama ve yükümlüklerinin çok net ortaya konulmasını isteyen Durman, "Bu çok önemli. Üniversitelerin sorunla almamaları gerekir. Bu konuda üniversiteleri yüzüstü bırakmamak lazım diye düşünüyorum. Bu sürecin kurumsal ve hukuksal olarak nasıl işlemesi gerektiğini Türkiye tartışıyor. Bu konuda üniversiteyi öğrencilerle karşı karşıya getirmemek gerekiyor. Burada yasal mevzuatın açıklığı çok önemli. Anayasal süreçten sonra YÖK Kanunu'nun 17. maddesi netlik kazanması lazım. Türkiye bir bütün olarak bu süreci tartışarak sağduyu bir şekilde doğru neyse hayata geçirmeli diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
b4b0221c8dd66be5ea3aaba714c00d6c@