Sapanca'daki deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

Sakarya Sapanca Yanık Sivil Savunma Merkezi\'nde Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri ile Sivil Savunma ekipleri tarafından gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı.

Sakarya’nın Sapanca İlçesi Yanık Sivil Savunma Merkezi’nde gerçekleştirilen tatbikata, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Uzm. Dr. Muzaffer Akkoca, Sakarya İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Alemdar, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Ezen ve Sakarya 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Semih Yıldırım da katıldı. Tatbikat öncesi konuşma yapan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Uzm. Dr. Muzaffer Akkoca, “Bugün Sakarya, Kocaeli, Düzce illerimizin katılımıyla temel eğitim sonrası tatbikata katılmak üzere Sakarya’ya geldik. Sağolsun Sakarya ilimizin UMKE ekipleri bize olay mahallerini ve kampla, tatbikatla alakalı bölgeyi gezdirdi. Sivil savunma ekiplerimizle birlikte çok güzel bir senaryo hazırlamışlar. Ekipler tatbikatları icra ederken bizlerde onları gururla izleyeceğiz” dedi.

Tatbikatlara katılan Sakarya gurubuyla bir araya gelen Sakarya İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Alemdar da şunları söyledi: "Bugün burada aldığımız eğitimleri ve bilgileri taze tutmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz periyodik tatbikatlardan birine katılıyoruz. Ben burada bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı tatbikatların devamı gelecek."

Tatbikatta hazırlanan senaryo gereği, 7.2 şiddetinde deprem yaşanan bölgede müdahalelerde bulunan ekipler enkaz altında kalmış yaralıları kurtardı, çökmüş bir köprüde yaşanan kaza mahallinde tatbikat gerçekleştirdi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]