Sakarya'nın İlk Tersanesi Açıldı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde Gündoğdu Gemi A.Ş. tarafından yapılan tersane, düzenlenen törenle açıldı. Tersanede yapımına başlanan 3 bin 200 grostonluk ''Baht'' isimli gemiye ilk kaynak yapıldı.

Karadeniz sahilindeki tersanenin açılış törenine Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Karasu Kaymakamı Dr. İlker Gündüzöz, Karasu Belediye Başkanı Ahmet Genç, Gündoğdu Gemi Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Yücel Gündoğdu ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Gündoğdu Gemi Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Yücel Gündoğdu, ilk bölümü tamamlanan tersanenin ilçeye istihdam açısından önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. İlk kaynağını yaptıkları geminin 3 bin 200 groston ve 2600 metreküplük bir gemi olduğunu vurgulayan Gündoğdu, tersanenin kapalı alanlarınında kapatılmasıyla birlikte 5 geminin daha inşasına başlayacaklarını belirtti. Gündoğdu şunları söyledi, "7 ay önce temelini attığımız tersanenin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Diğer kapalı yerlerin bitirilmesiyle 5 geminin inşasına başlanacak. Tuzla'daki tersanelerdeki gibi burda olmayacak. Bugün 'Baht' isimli geminin yapımı için ilk kaynağı yaptık. Bu gemi adamsız gemi sistemine göre yapılıyor. Bu tersanemizde her türlü güvenliğin üst derecede aldık. Bu yatırım buraya gelecek diğer yatırımların önünü açacaktır.''

Kaymakam Gündüzöz ise özel söktör yatırımlarıyla Karasu'nun, Karadeniz'in yükselen yıldızı olacağını ifade etti. Gelecek 5 yıl içinde ilçe nüfusunun ikiye katlanacağını anlatan Gündüzöz, ilçenin yakın bir gelecekte sanayi alanında önemli yatırımlarına sahne olacağını dile getirdi. Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran da temelini attıkları tersanede ilk geminin kaynağını yaptıklarını söyledi. Duran, tersanede daha buyuk gemilerin inşa edilebileceğini belirterek, gemicilik müstaşarlığı olarak bu sektöre destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]