Karapürçek'te Çile ve Azmin Hikayesi

Sakarya'nın Karapürçek ilçesine bağlı Kanlıçay Köyü'nde elektriği ve suyu olmayan bağ evinde yaşayan ailenin 2 çocuğu, derslerini lüks ışığında yaparken okula gidebilmek için de karlı yolda 4 kilometre yol yürüyor.

Veysel ve Hanife Daloğlu'nun kızları, Hümeyra (11) ile Fadime (14) okumak için büyük azim gösteriyor. Anne, baba ve 5 kardeşiyle birlikte bağ evinde kalan küçük kızlar, kendilerini Anadolu Kalkınma Vakfı Yüksel İlköğretim Okulu'na götürecek servise ulaşmak için soğuk ve karlı havada 4 kilometrelik yolu her gün aşındırıyor. Ormanlık alanda yürürken vahşi hayvanlardan korkan kızları çoğu zaman ağabeyleri götürüp getiriyor. Elektriği olmayan evde derslerini lüks ışığında yapan kızlar bütün zorluklara rağmen büyük bir sevgiyle okula gidip geliyor.

Anne Hanife Daloğlu, çocuklarının her sabah büyük zorluklarla okula gittiğini söyledi. Çocuklarının taşımalı eğitimden yararlandığını ifade eden Daloğlu, servisin köye kadar geldiğini, ancak evlerinin köye uzak olması nedeniyle iki kızının köye kadar yürümek zorunda olduğunu vurguladı. Maddi durumlar olmadığından ilçede ev tutamadıklarını anlatan Daloğlu, çok kar yağdığında çocuklarını okula gönderemediklerini dile getirdi. Daloğlu, "Kızlarım okula göndermediğim zaman derslerinden geri kalıyorlar. Vahşi hayvanlardan korkuyorlar. Bir keresinde karşılarına kurt çıkmış. Abileri soparla kovmuş. Yetkililerden isteğimiz çocuklarımıza yardım etsinler." diye konuştu.

11 yaşındaki Hümeyra kardeşiyle okula gidip gelirken çok yorulduklarını belirtti. Yorgun halde ders yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Hümeyra şöyle konuştu: "Okula gidip gelirken çok üşüyoruz. Servise yetişebilmek için erkenden yola çıkıyoruz. Akşam dönüşte zaman zaman karanlığa kalıyor. Abimiz yanımızda oluyor ama yine de korkuyoruz."

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise aileden kendilerine yapılan bir başvuru bulunmadığını bildirerek, sorunun çözümü için gereken her türlü çalışmayı yapacaklarını ifade etti.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]