Sakaryalı'ya at ve eşek eti yedirmişler!

sakaryalı akücüler
9 yıl önce
Sakarya\'da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, 4 farklı işletmenin ürününde at veya eşek eti tespit edildiğini belirterek bu işletmeler hakkında yasal sürecin başlatıldığını söyledi. Bu işletmelerden ikisinin aynı kişiye ait olduğu öğrenildi.

İl Müdürü Erdemir, Sakarya\'daki et ve et ürünlerinin kontrolüne yönelik olarak yapılan denetimlerde; işletmelerden 2011 yılında 99 adet, 2012 yılında 135 adet ve 2013 yılı Şubat ayı sonu itibariyle ise 16 adet numune alındığını söyledi. Bu numunelerin 94\'ünün ette tür tayinine yönelik olarak araştırma yapıldığını kaydeden Erdemir, "2010 yılında alınan numuneler arasında 4 farklı işletmedeki etlerin yapılan analizinde tek tırnaklı hayvan etine rastlandı. Bu işletmelerin ikisi aynı kişiye ait. Konuyla ilgili yasal süreç başlatıldı. Yargı süreci devam ediyor." diye konuştu.

5 Mart\'ta yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği\'nin uygulanmasını kontrol etmek amacıyla, tebliğin yürürlüğe girdiği gün et ve et ürünleri üretim tesislerinde denetim yapıldığını kaydeden Erdemir, şunları söyledi; "İlimizde faaliyet gösteren et ve et ürünleri üretim tesislerinde müdürlüğümüz gıda kontrol görevlileri tarafından üretimde kullanılan ham maddeler kontrol edildi. Kırmızı ve beyaz etin karıştırılarak kullanılıp kullanılmadığı, kullanımı yasaklanan mekanik ayrılmış et, soya proteini ve nişasta gibi maddelerin bulunup bulunmadığı ve firmaların yeni tebliğe uygun üretim yapıp yapmadığı denetlendi. Her hangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı."