Sakarya'da marka şehir olma yolundaki önemli adım

AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve 81 ilde gerçekleştirilecek olan Kent Ekonomileri çalıştayı, Sakarya’da da düzenlenecek.

AK Parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, yaptığı açıklamada, ülke genelindeki ekonomik istikrarın sürdürülebilir olması için, kent ekonomilerinin başarılarının da artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Ekonomik kalkınma ve refah artışı, kent ekonomileri ile doğru orantılıdır. Kent ekonomileri, ülke ekonomisinin lokomotifidir ve onların başarısı da, ildeki firmaların ve diğer yerel ekonomik aktörlerin performanslarına dayalıdır” dedi.

Bu çerçevede AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından 81 ilde Kent Ekonomileri Forumu adı altında sivil nitelikli ve istişareye dayanan bir inisiyatif başlatıldığını söyleyen Uncuoğlu, “İlimizde de 11 Mayıs Cumartesi günü Elmas Otel’de gerçekleştirilecek foruma, Üniversitemiz işbirliği ile tüm sivil toplum kuruluşlarımızı davet ettik. Bu forumda, Sakarya’nın ekonomisi için uzun vadeli vizyonumuz, bugünden farklı olarak nasıl bir ekonomik görünüm arzu ettiğimiz, hedeflerimiz, vizyoner projelerimiz neler olabilir ve nasıl hayata geçirilir, Sakarya ekonomisine ivme kazandırabilecek ve ilimizin ekonomisinde önemli rol oynayacak sektörlerin, alt sektörlerin veya ürünlerin nasıl geliştirilip destekleneceği, ilimizin pazarlama kabiliyeti; ulusal ve uluslararası pazarlara erişebilirliği, Sakarya’nın kaynaklarının ne durumda olduğu ve nasıl geliştirilebileceği, potansiyel yatırım alanlarımız ve şehrimizin çekim gücü, ilimizdeki yoksulluk durumunun ne olduğu ve mücadele yöntemleri ile ilimizdeki bilimsel, sosyal ve kültürel ortamının ekonomik gelişmelere katkısı gibi konular üzerinde durulacak. Forum sonuçları ise danışma kurulu ve forum il moderatörümüz Prof.Dr. Fatih Savaşan tarafından düzenlenen sonuç bildirgesi ile kamuoyu ile paylaşılacak” diye konuştu.

Sakarya’nın marka şehir olma yolunda atılacak önemli bir adım olduğunu belirten Uncuoğlu, “Türkiye genelinde 81 il, birbirinden farklı projeler geliştirerek, her biri kendi markasını oluşturacak. Sunulacak ve desteklenecek projeler, ilimizin hem ekonomik hem de sosyo-kültürel yapısını geliştirecek nitelikte olacaktır. Sakarya’lılık bilinci ve sorumluluğu ile katılımcı demokrasinin öngördüğü üzere, üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yapacağımız bu çalıştayda, ortak hedefler oluşturulmuş olmasının yanı sıra, şehrimizin marka şehir haline gelmesi yolunda önemli sonuçlar elde edileceğine inanıyoruz” dedi.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
15f6d75f292a46839b1260f7b96eba73@