Sakarya'da 35 okul kademeli olarak kapatılacak

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında okullardaki ayrıştırma çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Çalışmalar kapsamında 35 okulun kademeli olarak kapatılacağını, 38 okulun da kapatılarak taşınacağını anlatan Sandıkçı, iki binadan oluşan 15 okulun ise ilkokul ve ortaokul olarak ayrıldığını söyledi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, 6287 Sayılı Kanunla zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığını hatırlatarak bu kapsamda İlköğretim Kurumlarının Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul olarak düzenlendiğini İlköğretim Okullarının İlkokul ve Ortaokula dönüştürüldüğünü söyledi. Aynı binada eğitim öğretimi sürdüren İlkokul ve Ortaokulların ayrıştırılması çalışmalarının ise sürdürüldüğünün altını çizdi.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılı için İlçelerde kurulan komisyonlar marifetiyle yapılan inceleme sonucunda ayrıştırılması uygun görülen okulların Kaymakamlıklarca teklif edildiğini kaydeden Sandıkçı, “Teklifler İl Eğitim Denetmenlerince tekrar incelenmiştir. Uygun görülenlere onay verilerek İlçelere gönderilmiştir. 35 İlkokul ve Ortaokul kademeli olarak kapatılacaktır. Kademeli kapatılacak okullardaki öğrenciler eğitim öğretimlerini bu okullarda sürdüreceklerdir. Ancak kademeli kapatılacak İlkokullar 1. sınıfa, Ortaokullar ise 5. sınıfa öğrenci almayacaklardır. 38 İlkokul ve Ortaokul kapatılarak öğrenci ve öğretmenleri ile birlikte diğer bir okula taşınacaktır” dedi.

İki binadan oluşan 15 okulun ise İlkokul ve Ortaokul olarak ayrıldığını ve ayrı Müdürlükler olarak eğitim öğretime devam edeceklerini kaydeden Sandıkçı, “Bu okullarda öğrenci ve öğretmenler için herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Okulların öğrenci kayıt alanları da bu düzenlemeye göre yeniden belirlenmiştir” şeklinde konuştu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]