Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Pakistan'da Kritik Karar Bugün

Pakistan Seçim Komisyonu, 8 Ocak için planlanan seçimlerin erteleneceğini, yeni tarih konusunda siyasi partilerle bugün görüş alışverişi yapılacağını açıkladı.

Komisyon yetkilisi Kanvar Dilşad, ertelemeyle ilgili kararı bugün alacaklarını kaydetti.
 
"Seçim, ilke olarak erteleniyor" diyen Dilşad, "Siyasi partilerin temsilcileriyle danışma görüşmelerinin ardından yarın, seçimin tarihine ilişkin bir karar alacağız. Seçimin 8 Ocak'ta yapılması imkansız gibi gözüküyor" dedi.

Hükümet ve Seçim Komisyonu, eski Başbakan ve Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto'ya suikastın ardından çıkan olaylarda birçok seçim merkezinin ve evrakın tahrip olduğunu, bu nedenle seçim hazırlıklarının 8 Ocak'a yetişemeyeceğini savunuyor.
 
Butto'nun Pakistan Halk Partisi ertelemeye karşı çıkıyor.
 
Butto'nun ölüm sebebini Adli Tıp raporu belirleyecek.
 
Pakistan İçişleri Bakanlığı eski Başbakan Benazir Butto'nun ölüm sebebiyle ilgili tutumunda geri adım attı. Bakanlık ölüm sebebinin Adli Tıp uzmanlarının verdiği rapordan sonra kesinlik kazanacağını açıkladı.
 
CNN International'a konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, rapor tamamlanmadan bir sonuca varmayacaklarını söyledi.
 
Pakistan hükümeti perşembe günü düzenlenen suikastın hemen ardından Butto'nun patlama sırasında başını üzerinde bulunduğu araca çarptığı için öldüğünü açıklamıştı.
 
Hükümet suikasttan El Kaide ve Taliban'ı sorumlu tutmuştu, ancak daha sonra ortaya çıkan görüntüler Butto'nun vurularak öldürülmüş olma ihtimalini artırdı.
 
Uzmanlara göre cinayette tabanca kullanılması, suikastın radikal İslamcı gruplar tarafından düzenlenmiş olması ihtimalini zayıflatıyor. Bu durumda gözler hükümete çevriliyor.
 
Butto'nun öldürüldüğü gün seçimlerle ilgili "usulsüzlük" iddialarını içeren bir dosyayı sunmaya hazırlandığı da ortaya çıktı.
 
Pakistan Halk Partisi'nden senatör Latif Kosa, Butto'nun Amerikalı yetkililere hükümetin seçim öncesinde sonuçları etkilemek için yaptığı yolsuzlukları içeren 160 sayfalık bir dosya vermeye hazırlandığını söyledi.
 
"Suikastın ardında aşırılık yanlıları var"
 
Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, 2 günlük bir ziyaret için Pakistan'ın başkenti İslamabad'a geldi.
 
Kouchner, Fransa ve AB'nin, eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'ya düzenlenen suikastı kınadıklarını belirterek, suikastın arkasında "aşırılık yanlılarının" bulunduğunu söyledi.
 
Kouchner, "Butto Fransa ve AB'nin mücadele etmekte kararlı olduğu aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü" dedi.
 
Butto'nun ailesinin ve partisinin istediği gibi, BM'nin suikastla ilgili soruşturma açmasının zor olduğunu ifade eden Kouchner, "Bu, uluslararası uzman isteğiyse neden olmasın, bu uzmanları yollayabiliriz. Bu, BM'ye yönelik bir istekse de kimi koşulların yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.
 
Kouchner, "Butto'nun ailesinin isteğinin içeriğini bilmiyoruz, ancak uluslararası komisyon ve BM komisyonu farklı şeyler. BM komisyonu için suikasta başka bir ülkenin karışmış olması gerekir" diye konuştu.
 
Kouchner, Butto'nun öldürülmesinin ardından Pakistan'ı ziyaret eden ilk Batılı yetkili oldu.
 
Butto suikasta kurban gitti

Pakistan'da eski başbakan, muhalefet lideri Benazir Butto, 27 Aralık'ta, Ravalpindi'deki mitinginin hemen ardından düzenlenen silahlı ve bombalı saldırıda hayatını kaybetti.
 
Butto, miting sonunda konuşma yaptığı kürsüden inip aracına yöneldiği sırada intihar eylemcisi harekete geçti.
 
Eylemci önce silahla Benazir Butto'nun göğsüne ve boynuna ateş etti, ardından üzerindeki bombayı patlattı. Patlayan bombalar Butto'yla birlikte 20 kişinin daha canını aldı. Suikastın sorumluluğunu El Kaide üstlendi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]