Öğretim Üyesi'nin Avukatı: İftira!

Eğitim, Öğretim
Eğitim, Öğretim
Ceza avukatı
aeko üyesi
9 yıl önce
Öğrencisine tecavüz etmekle suçlanan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A.S.’nin avukatı Orhan Gür, müvekkiline iftira atıldığını söyledi.

Gür, yaptığı açıklamada, bir gazetenin iddiaları sayfalarına taşıması ile ilgili söz konusu gazeteye tekzip metni gönderdiklerini belirtti. T.G.\'nin asılsız iddialarının yetkili Cumhuriyet Başsavcılık makamlarının yaptığı soruşturmalar sonucu kayda değer bulunamadığını vurgulayan Gür, "Söz konusu gazetede yer alan tecavüz suçlamasının bir iftiradan ibaret olduğu hukuken anlaşılmıştır. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı\'nın 29.05.2012 tarih ve 2012/1356 karar sayılı "Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı" beyanımızı hukuken belgeleyen kanıttır" dedi.

Müvekklim suçsuz, asıl suçlu T.G.


Müvekkilinin "eşi ile arasında geçimsizlik olduğu, eşinden boşanarak T.G. ile evleneceği vaadinde bulunduğu" hususlarının da tamamen gerçek dışı olduğunu kaydeden Gür, “Müvekkilim yine T.G.\'nin iddia ettiği gibi kendisine "Mardin\'e gelmezsen senin ailene imam nikahı kıydığımızı söylerim" şeklinde tehditte kesinlikle bulunmamıştır. İddiaların tüm aksine müvekkilimi ve eşini ve hatta üç yaşındaki küçük kız çocuklarını dahi, gerek telefon etmek suretiyle gerekse bilgisayardan istifade ederek e-mailler göndererek tehdit eden ve ağza alınmayacak derecede çirkinlik ifade eden hakaretlerde bulunan T.G.\'nin kendisidir. Bu nedenle T.G. hakkında yaptığımız suç duyuruları Sakarya savcılık makamınca incelenerek delillerin yeter derecede oluştuğu inancına varılmak suretiyle T.G. hakkında Sakarya 1 ve 2. Sulh Ceza Mahkemelerinde ölümle tehdit ve alenen hakaret suçlamalarından ötürü kamu davası açılmıştır” açıklamasında bulundu.

T.G. hakkında 4 tane duruşma yapılacak


Gür, T.G.\'nin asılsız tecavüz suçlaması ile ilgili olarak Türkiye’nin hiçbir yerinde savcılık makamlarınca soruşturma yapılmadığına dikkat çekerek, açıklamalarına şöyle devam etti: “T.G. bu haberden bir süre önce müvekkilimin üniversitedeki çalışma odasına girip fevri hareketlerde bulunduktan sonra özel güvenlik ve polis tutanaklarına göre kamu malına zarar vermiş, müvekkilime şahitler huzurunda hem hakaret etmiş hem de yaralamada bulunmuştur. Savcılık bunun üzerine T.G.’yi bir gün nezarette tutmuştur. Bu olayla birlikte ayrıca ceza mahkemesinde şubat ve mart aylarında sanık T.G. hakkında 4 duruşma yapılacaktır. T.G., her türlü gayri ahlaki yöntemlerle alanında sayılı uzmanlardan kabul edilen müvekkilimi yaklaşık bir yıldan beri sistemli ve planlı bir şekilde sürekli olarak psikolojik yönden yıpratmak, maddi menfaatler elde edememenin hırsı ve intikamı ile öğrenciler tarafından sayılan ve sevilen hocamızın kariyerini ve toplum nezdindeki itibarını zedelemek istemektedir.”

Üniversite sahip çıkmalı


Tecavüz iddiasıyla ilgili üniversitenin müvekkiline uyarı-kınama cezası vermediğini anlatan Gür, “Prof. Dr. A.S.’nin şahsi kimliğini ve sosyal çalışmalarını yakinen bilen toplumsal kitle, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü\'nden mağdur duruma düşen Öğretim Üyesi\'ni bu iftiralara karşı sahip çıkmasını beklemektedir” dedi.